Δευτέρα, 17 Ιουνίου 2019
# M-NEWS:
Home | ΠΟΛΙΤΙΚΗ | [Η Ναυτεμπορική]: Δημοτικές εκλογές: Δήμαρχοι από την 1η Κυριακή σε 107 δήμους
[Η Ναυτεμπορική]: Δημοτικές εκλογές: Δήμαρχοι από την 1η Κυριακή σε 107 δήμους

[Η Ναυτεμπορική]: Δημοτικές εκλογές: Δήμαρχοι από την 1η Κυριακή σε 107 δήμους

Σε έναν στους τρεις δήμους της χώρας, συνολικά σε 107 δήμους, εξελέγησαν δήμαρχοι από την πρώτη Κυριακή, η πλειονότητα των οποίων είναι νυν δήμαρχοι, ενώ σε οκτώ από τις 10 μεγάλες πόλεις η εκλογική διαδικασία θα επαναληφθεί με τους δύο πρώτους την ερχόμενη Κυριακή.

Οι υποψήφιοι που θα αναμετρηθούν είναι:

Δήμος Αθηναίων: Κωνσταντίνος Μπακογιάννης – Νάσος Ηλιόπουλος

Δήμος Θεσσαλονίκης: Νίκος Ταχιάος – Κωνσταντίνος Ζέρβας

Δήμος Πατρέων: Κώστας Πελετίδης (νυν δήμαρχος) – Γρηγόρης Αλεξόπουλος

Δήμος Ηρακλείου: Γιάννης Κουράκης (πρώην δήμαρχος) – Βασίλης Λαμπρινός (νυν δήμαρχος)

Δήμος Πειραιώς: Γιάννης Μώραλης (νυν δήμαρχος) – Νίκος Βλαχάκος

Δήμος Λαρισαίων: Απόστολος Καλογιάννης (νυν δήμαρχος) – Ρένα Καραλαριώτου

Δήμος Ρόδου: Καμπουράκης Αντώνης – Φώτης Χατζηδιάκος (νυν δήμαρχος)

Δήμος Ιωαννιτών: Θωμάς Μπέγκας (νυν δήμαρχος) – Μωυσής Ελισάφ

Σε ό,τι αφορά την κατανομή των δήμων, όπου εξελέγη δήμαρχος από την πρώτη Κυριακή, σύμφωνα με την πληθυσμιακή πυκνότητα ανά Περιφέρεια:

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΑΤΤΙΚΗΣ (πληθυσμός 3.827.624)

Από την πρώτη Κυριακή εξελέγησαν δήμαρχοι σε 16 από τους 66 δήμους. Είναι οι: Αγκιστρίου Ιωάννης Αθανασίου, Αλίμου Ανδρέας Κονδύλης, Βάρης-Βούλας-Βουλιαγμένης Γρηγόρης Κωνσταντέλλος, Γαλατσίου Γιώργος Μαρκόπουλος, Γλυφάδας Γιώργος Παπανικολάου, Ελευσίνας Αργύρης Οικονόμου, Ελληνικού-Αργυρούπολης Ιωάννης Κωνσταντάτος, Κρωπίας Δημήτρης Κιούσης, Μοσχάτου-Ταύρου Ανδρέας Ευθυμίου, Νίκαιας- Αγ.Ι. Ρέντη Γιώργος Ιωακειμίδης, Πάπαγου-Χολαργού Ηλίας Αποστολόπουλος, Περιστερίου Ανδρέας Παχατουρίδης, Πόρου Γιάννης Δημητριάδης, Σπεστών Παναγιώτης Λυράκης, Υδρας Γιώργος Κουκουδάκης, Φυλής Χρήστος Παππούς.

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ (πληθυσμός 1.881.869)

Από την πρώτη Κυριακή εξελέγησαν δήμαρχοι σε 13 από τους 38 δήμους: Αμπελοκήπων-Μενεμένης Λάζαρος Κυρίζογλου, Αριστοτέλη Στυλιανός Βαλιανός, Βόλβης Διαμαντής Λιάμας, Ηράκλειας Γιώργος Κουτσάκης, Θέρμης Θόδωρος Παπαδόπουλος, Νεάπολης-Συκεών Σίμος Δανιηλίδης, Νέας Ζίχνης Παντελής Μπόζης, Παιονίας Κώστας Σιωνίδης, Πολυγύρου Αστέριος Ζωγράφος, Πυλαίας-Χορτιάτη Ιγνάτιος Καϊτεζίδης, Σιθωνίας Πάρης Ντέμπλας, Σκύδρας Κατερίνα Ιγνατιάδου, Χαλκηδόνας Σταύρος Αναγνωστόπουλος.

… Δείτε ολόκληρο το άρθρο στη σελίδα που δημοσιεύτηκε – Πηγή: Η ΝΑΥΤΕΜΠΟΡΙΚΗ

ΣΧΟΛΙΑ

Κάνε like τη σελίδα μας στο Facebook

Κάνε like για να μαθαίνεις τις ειδήσεις που ξεχωρίζουν!