13 °C 5 kmh
6 °C 2 kmh
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Η Καθημερινή]: Βόλεϊ: «Ερυθρόλευκη» πρόκριση, αποκλεισμός ΠΑΟΚ
[Η Καθημερινή]: Βόλεϊ: «Ερυθρόλευκη» πρόκριση, αποκλεισμός ΠΑΟΚ

Στις 16 καλύτερες ομάδες του Κυπέλλου Συνομοσπονδίας ανδρών προκρίθηκε ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν με 3-2 (18-25, 29-27, 26-24, 20-25, 15-8) τη Σαχτιόρ Σολιγκόρσκ στη Λευκορωσία και θα βρουν απέναντί τους την τουρκική BBSK που απέκλεισε τον ΠΑΟΚ στον β΄ γύρο των προκριματικών του Τσάμπιονς Λιγκ βόλεϊ. Αντίθετα, για την ίδια διοργάνωση, ο ΠΑΟΚ δεν τα κατάφερε. Μπορεί να νίκησε την πολωνική Ολστιν με 3-2 αλλά είχε χάσει στον πρώτο αγώνα 1-3.

Οι «Πειραιώτες» είχαν νικήσει με 3-0 στον πρώτο αγώνα, στου Ρέντη, αλλά το παιχνίδι στην παγωμένη Λευκορωσία ήταν εντελώς διαφορετικό. Η Σαχτόρ επικράτησε εύκολα στο πρώτο σετ, ενώ στο δεύτερο υπήρξε μεγάλη… μάχη που βρήκε νικήτρια την ελληνική ομάδα. Καθοριστικό ήταν και το τρίτο σετ, το οποίο ο Ολυμπιακός το ήθελε για να σφραγίσει την πρόκριση. Μετά το 13-15 της Σαχτόρ, ο Ολυμπιακός πήρε μικρό προβάδισμα και το διατήρησε μέχρι να «κλείσει» το εισιτήριο για τους «16». Το 4ο σετ ανήκε στους γηπεδούχους με την ελληνική ομάδα να επικρατεί στο τάι μπρέικ και να φεύγει νικήτρια από τη Λευκορωσία. Οι πόντοι της Σαχτάρ Σολιγκόρσκ προήλθαν: 4 άσοι, 63 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 34 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν: 4 άσοι, 57 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 37 λάθη αντιπάλων.

Ο πρώτος αγώνας του Ολυμπιακού με την τουρκική BBSK θα διεξαχθεί στην Κωνσταντινούπολη στις 19 Δεκεμβρίου και ο δεύτερος στου Ρέντη στις 16 Ιανουαρίου.