Δευτέρα, 22 Οκτωβρίου 2018
19 °C 10 kmh
17 °C 3 kmh
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Η Καθημερινή]: Τσάμπιονς Λιγκ: «Κόκκινη» ο Ρονάλντο… 2-0 η Γιουβέντους
[Η Καθημερινή]: Τσάμπιονς Λιγκ: «Κόκκινη» ο Ρονάλντο… 2-0 η Γιουβέντους

Πλούσιο σασπένς και θέαμα προσέφερε χθες το βράδυ το Τσάμπιονς Λιγκ. Αναμφίβολα η στιγμή της χθεσινής βραδιάς είναι η αποβολή του Κριστιάνο Ρονάλντο (η πρώτη στην καριέρα του στο Τσάμπιονς Λιγκ), ο οποίος δέχθηκε την απευθείας κόκκινη κάρτα στο 29o λεπτό για χτύπημα στον Μουρίγιο εκτός φάσης, κάτι όμως που δεν επιβεβαιώνεται με σαφήνεια από το ριπλέι. Ο Πορτογάλος σούπερ σταρ ξέσπασε σε κλάματα μετά την απόφαση του Γερμανού διαιτητή Φέλιξ Μπριχ, όμως η ομάδα του κατάφερε να κερδίσει στην Ισπανία τη Βαλένθια με 0-2, χάρη στα δύο εύστοχα πέναλτι του Πιάνιτς (45΄, 51΄).

Για τον έβδομο όμιλο στην Ισπανία, η Ρεάλ Μαδρίτης, στο νέο της ξεκίνημα χωρίς τον «ΚΡ7», πήρε πολύ εύκολα το ποθητό αποτέλεσμα κόντρα στη Ρόμα του Κώστα Μανωλά. Η «βασίλισσα», με τα εντυπωσιακά γκολ του Ισκο (45΄), του Μπέιλ (58΄) και του Μαριάνο (90+1΄), επικράτησε των Ρωμαίων με 3-0. Στο Μάντσεστερ, για τον έκτο όμιλο, η Λυών σόκαρε τη Σίτι, κερδίζοντάς την με 1-2. Στο 26ο λεπτό, ο Κορνέ έκανε το 0-1, ενώ δύο λεπτά πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (43΄) ο Φεκίρ διπλασίασε τα τέρματα των Γάλλων. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι «πολίτες» κράτησαν την μπάλα στην κατοχή τους και προσπάθησαν να απειλήσουν την εστία του Λόπες.