21 °C 1 kmh
21 °C 2 kmh
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Η Καθημερινή]: Συνέτριψε με 4-0 τη Λουκέρνη ο Ολυμπιακός
[Η Καθημερινή]: Συνέτριψε με 4-0 τη Λουκέρνη ο Ολυμπιακός

Με μια μεγάλη εμφάνιση, ο Ολυμπιακός κέρδισε τη Λουκέρνη με 4-0 στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» και πλέον είναι ένα βήμα μακριά από την πρόκριση στα «πλέι οφ του Europa League.

Επιθετικά η ομάδα του Μαρτίνς βρήκε χώρους και εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τις αδυναμίες της αντιπάλου του, ενώ αμυντικά παρατάχθηκε ορθά και δεν άφησε κανένα περιθώριο στη ελβετική ομάδα να δημιουργήσει κάποια αξιοσημείωτη ευκαιρία για γκολ.

Από τα πρώτα κιόλας λεπτά, η ελληνική ομάδα ήθελε να ελέγξει τον ρυθμό του αγώνα και να εκμεταλλευτεί το πλεονέκτημα της έδρας.

Μόλις στο πρώτο λεπτό της αναμέτρησης, ο Ολυμπιακός απείλησε με την ατομική προσπάθεια του Ποντένσε, αλλά το σουτ του κόντραρε και πέρασε κόρνερ.

Με την μπάλα στην κατοχή τους, οι «ερυθρόλευκοι» έψαχναν το γκολ και εν τέλει το βρήκαν στο δέκατο λεπτό με την κεφαλιά του Λάζαρου Χριστοδουλόπουλο. Το γκολ του πρώην άσου της ΑΕΚ, είναι το πρώτο του με τα χρώματα του Ολυμπιακού.

Δύο λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι απείλησαν ξανά με τον συνδυασμό του Φορτούνη, του Γκερέρο και του Ποντένσε. Ο Πορτογάλος, σούταρε από το όριο της μεγάλης περιοχής, αλλά ο τερματοφύλακας της Λουκέρνης, Σάλβι, μπλόκαρε την μπάλα.

Στο 17ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι, καθώς η μπάλα βρήκε στον αμυντικό του Ολυμπιακού, Βούκοβιτς. Ο διαιτητής ήταν απόλυτος πως δεν υπήρξε παράβαση και υπέδειξε κόρνερ. Κι ενώ η Λουκέρνη είχε ισορροπήσει τον αγώνα και προσπαθούσε να δημιουργήσει ευκαιρίες για γκολ, το γκολ το βρήκε ο Ολυμπιακός στο 33’ για μία ακόμη φορά με τον Χριστοδουλόπουλο.