14 °C 16 kmh
10 °C 0 kmh
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Η Καθημερινή]: Πανάξια πρόκριση της Λίβερπουλ στους «16»
[Η Καθημερινή]: Πανάξια πρόκριση της Λίβερπουλ στους «16»

Με γκολ – χρυσάφι του Σαλάχ, η Λίβερπουλ πήρε την πρόκριση στους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ και άφησε εκτός τη Νάπολι από τον Γ΄ όμιλο, ενώ στο θρίλερ του Β΄ γκρουπ, Τότεναμ και Ιντερ «πάλεψαν» μέχρι και το τελευταίο λεπτό για μία θέση στον επόμενο γύρο, με τους «πετεινούς» να προκρίνονται στο… νήμα. Στο «Ανφιλντ» η Λίβερπουλ ξεκίνησε δυναμικά και στο έβδομο λεπτό είχε σημαντική στιγμή για να ανοίξει το σκορ με τον Σαλάχ, όμως το κακό κοντρόλ του δεν του έδωσε την ευκαιρία να «πλασάρει» τον Οσπίνα. Στο 34΄ οι «κόκκινοι» βρήκαν το γκολ που έψαχναν με τον Αιγύπτιο σταρ τους. Ο 26χρονος πέρασε με καταπληκτικό τρόπο τον Κουλιμπαλί και με υπέροχο πλασέ με το δεξί έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στο 50΄ έχασε ακόμη μία σπουδαία ευκαιρία για το 2-0, όμως το σουτ του πέρασε άουτ. Η Νάπολι έφτασε μια ανάσα από το γκολ της πρόκρισης στο 78΄ αλλά ο Καγιεχόν από ευνοϊκή θέση δεν κατάφερε να σκοράρει. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι πίεσαν και στο 90+2΄ είχαν τεράστια ευκαιρία με τον Μίλικ, όμως ο Αλισον απέκρουσε και έγινε ο ήρωας των «κόκκινων» σε μια βραδιά που η Λίβερπουλ δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης, με τον Μανέ να χάνει κλασικές ευκαιρίες.