Δευτέρα, 23 Ιουλίου 2018
21 °C 1 kmh
21 °C 2 kmh
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Η Καθημερινή]: Νίκη Ολυμπιακού, την Κυριακή κρίνεται ο τίτλος – Ανακοίνωση Παναθηναϊκού, νέα επεισόδια

Ο Ολυμπιακός δεν επέτρεψε στον Παναθηναϊκό Superfoods να πανηγυρίσει τον τίτλο του πρωταθλητή στο ΣΕΦ. Επικράτησε με 92-76 και την Κυριακή θα ανηφορίσει στο ΟΑΚΑ για τη μητέρα των μαχών, σε έναν τελικό που θα κρίνει τον τίτλο.

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν με πολλή ενέργεια στο παρκέ από το πρώτο λεπτό με οδηγό τον Πρίντεζη και μέχρι το φινάλε δεν έχασαν το προβάδισμα, απέναντι σε έναν Παναθηναϊκό που απείλησε μόνο από ατομικές εξάρσεις και έδειξε «άδειος» από ενέργεια, εχοντας ως… μαξιλαράκι ασφαλείας το τελευταίο ματς του ΟΑΚΑ.

Εχοντας σε μεγάλη μέρα τον Μακλίν, ο οποίος δεν είχε αντίπαλο στις δύο ρακέτες, θετικούς τους Σπανούλη, Στρέλνιεκς και Πρίντεζη, αλλά και αποτελεσματικό τον Ρόμπερτς, ο Ολυμπιακός επέβαλε το ρυθμό του από νωρίς και έβαλε δύναμη στο παιχνίδι του, απέναντι σε έναν ντεφορμέ Παναθηναϊκό τόσο στο παρκέ όσο και στον πάγκο.

Ουσιαστικά οι «πράσινοι» με ένα ατομικό ξέσπασμα τριπόντων των Λοτζέσκι και Τζέιμς στην 3η περίοδο, μείωσαν στους τρεις πόντους από τους 14, που είχε ξεφύγει η διαφορά, αλλά η υπόλοιπη ομάδα δεν μπορούσε να ακολουθήσει. Ο Ολυμπιακός απάντησε με μεγάλα σουτ και ορθολογικό μπάσκετ και κάπως έτσι έχτισε νέα διαφορά την οποία δεν έχασε ποτέ.

Ετσι, την Κυριακή στο ΟΑΚΑ, θα κριθεί οριστικά ο τίτλος στο τελευταίο ματς της περιόδου και νικητές και ηττημένοι θα ξεκινήσουν το χτίσιμο της επόμενης περιόδου, από το οποίο θα λείπουν αρκετά κομμάτια και για τους δύο μονομάχους.