21 °C 1 kmh
21 °C 2 kmh
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Η Καθημερινή]: Κύπελλο: Τυπική διαδικασία η πρόκριση
[Η Καθημερινή]: Κύπελλο: Τυπική διαδικασία η πρόκριση

Η διαφορά ποιότητας και το σκορ της πρώτης αναμέτρησης (1-3) δεν άφηναν πολλά περιθώρια ανατροπής στον χθεσινό δεύτερο ημιτελικό Κυπέλλου ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και τον Πανιώνιο στην Τούμπα. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» με νέα νίκη, ξανά με το ίδιο σκορ, σφράγισε το εισιτήριό του και, πλέον, αναμένει στον τελικό έναν εκ των ΑΕΚ και ΑΕΛ. Οι «κυανέρυθροι» κατάφεραν να αγχώσουν –για λίγο– τους γηπεδούχους, οι οποίοι όμως ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού.

Στα πρώτα 17 λεπτά του αγώνα ο ΠΑΟΚ είχε ήδη δύο μεγάλες ευκαιρίες και ένα δοκάρι με τον Κουλούρη, προτού ο ίδιος παίκτης σκοράρει στο 21΄ με κεφαλιά έπειτα από κόρνερ του Πέλκα. Με το άγχος να απουσιάζει και από τις δύο ομάδες, το παιχνίδι λεπτό προς λεπτό έγινε πιο επιθετικό, κυρίως από τη στιγμή που αποφάσισε και ο Πανιώνιος να δείξει τις επιθετικές του αρετές. Ο Μπραχίμι απείλησε με ωραίο σουτ στο 28΄ και ο Μασούρας στο 35΄ με κεφαλιά σημάδεψε το δοκάρι του Πασχαλάκη. Εφησυχασμένοι από το 1-0 και το 1-3 του πρώτου αγώνα, οι παίκτες του «Δικεφάλου» έχασαν την αυτοσυγκέντρωσή τους και το πλήρωσαν στο 40΄ όταν, ξανά ο Μασούρας, σούταρε έπειτα από πάσα του Κόρμπου (από εκτέλεση φάουλ) και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο δεύτερο μέρος, ΠΑΟΚ και Πανιώνιος έπαιξαν σαν τη γάτα με το ποντίκι, με τελικό νικητή το.