Δευτέρα, 16 Ιανουαρίου 2017
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Η Καθημερινή]: Ευρωλίγκα: Με τη δύναμη της έδρας επιβίωσε ο Παναθηναϊκός
[Η Καθημερινή]: Ευρωλίγκα: Με τη δύναμη της έδρας επιβίωσε ο Παναθηναϊκός

Από το «καναβάτσο» που βρέθηκε στα τελευταία 86 δευτερόλεπτα του αγώνα, ο Παναθηναϊκός Superfoods, σηκώθηκε από το… «ρίνγκ» του Ολυμπιακού σταδίου και οδηγώντας τον αγώνα στην παράταση (κανονική διάρκεια 70-70), έβγαλε «νοκ αουτ» την Εφές Ανατόλου (92-81) και ουσιαστικά «πλήρωσε με το ίδιο νόμισμα» την τουρκική ομάδα για τον πανομοιότυπο τρόπο που είχε χάσει στην Κωνσταντινούπολη. Η δέκατη νίκη των «πρασίνων» σταθεροποιεί την τροχιά πρόκρισης τους και τους δίνει το δικαίωμα να εξακολουθούν να έχουν βλέψεις και για την πρώτη τετράδα για το πλεονέκτημα έδρας.
Ο Τζέιμς ήταν αρνητικός πρωταγωνιστής στο μεγαλύτερο διάστημα της συμμετοχής του, αλλά «λύτρωσε» την ομάδα του από την γραμμή των ελεύθερων βολών με την καθοριστική ευστοχία του, αλλά ο Κέι Σι Ρίβερς ήταν μακράν ο πολυτιμότερος παίκτης των νικητών, με την σταθερή απόδοση του. Στην παράταση, ο Παναθηναϊκός Superfoods έπαιξε με παρορμητισμό από την αποφυγή της ήττας στην κανονική διάρκεια και ουσιαστικά και δυο τρίποντα του Ρίβερς και του Γκάμπριελ, έδωσαν προβάδισμα έξι πόντων (78-72), ενώ η Εφές δεν είχε άλλες δυνάμεις και καθαρή σκέψη για να κέρδιζε στο έξτρα πεντάλεπτο, ό,τι έχασε στα 40 λεπτά του αγώνα.