Τετάρτη, 29 Μαρτίου 2017
Home | ΕΛΛΑΔΑ | [Η Καθημερινή]: Εβαλε δύσκολα για την πρόκριση ο Ολυμπιακός
[Η Καθημερινή]: Εβαλε δύσκολα για την πρόκριση ο Ολυμπιακός

Ανοικτούς λογαριασμούς για τη ρεβάνς της επόμενης Πέμπτης στην Αγκυρα άφησαν ο Ολυμπιακός και η Οσμάνλισπορ με την ισοπαλία με 0 – 0 στο χθεσινό πρώτο τους «ραντεβού» στο γήπεδο Καραϊσκάκη. Θα πρέπει να σημειωθεί πως οι «ερυθρόλευκοι» ολοκλήρωσαν τον αγώνα με παίκτη λιγότερο, εξαιτίας της αποβολής του Βιάνα στο 74΄ για χτύπημα εκτός φάσης σε αντίπαλο.
Ωστόσο, είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης και τις ευκαιρίες για να προηγηθούν, με αντίπαλο μια ομάδα η οποία δεν προκάλεσε δέος. Ισα ίσα που με την εμφάνισή της επιτρέπει στους Πειραιώτες να έχουν βάσιμες ελπίδες για πρόκριση στο δεύτερο παιχνίδι. Χαρακτηριστικά είναι όσα δήλωσε ο Πάουλο Μπέντο μετά το τελευταίο σφύριγμα: «Ηταν πολύ ισορροπημένος αγώνας. Είναι ανοικτά τα πάντα για την πρόκριση. Στο πρώτο ημίχρονο δεν είχαμε την κινητικότητα που θα θέλαμε, αλλά στο δεύτερο μισό ήμασταν καλύτεροι. Σε γενικές γραμμές ήμασταν καλύτεροι. Είχαμε καλύτερες ευκαιρίες και ένα δικό μας γκολ θα αντικατόπτριζε καλύτερα την εικόνα του. Τώρα πρέπει να πάμε στην Τουρκία και να σκοράρουμε».
Οπως αναμενόταν, ο Πορτογάλος τεχνικός εμπιστεύθηκε στο αρχικό σχήμα δύο από την τετράδα των παικτών του οι οποίοι στην προηγούμενη περίοδο έπαιζαν στην ομάδα νέων.