9 °C 10 kmh
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [In]: Στη κορυφή ο ΠΑΟΚ που νίκησε 3-0 στην Κέρκυρα
[In]: Στη  κορυφή ο ΠΑΟΚ που νίκησε 3-0 στην Κέρκυρα

[In]: Στη κορυφή ο ΠΑΟΚ που νίκησε 3-0 στην Κέρκυρα

Την πέμπτη συνεχόμενη νίκη του στη Super League πέτυχε ο ΠΑΟΚ, που επικράτησε άνετα στην Κέρκυρα 3-0 του τοπικού ΑΟΚ, για τη 17η αγωνιστική. Ο Μάτος στο 23΄, ο Κάμπος στο 57΄ και ο Πέλκας στο 78΄ ήταν οι σκόρερ για τον «Δικέφαλο του Βορρά», που προσωρινά ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας.
Αν και ήταν απόλυτος κυρίαρχος από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, ο ΠΑΟΚ δυσκολευόταν να φτάσει σε θέση βολής και, όταν το κατάφερε στο 14΄, ο Κουλούρης δεν μπόρεσε να νικήσει από κοντά τον Κουτζαβασίλη. Η λύση για τον «Δικέφαλο» ήρθε τελικά από «στημένη» μπάλα και τον… συνήθη ύποπτο, Λέο Μάτος, που σκόραρε στο 23΄ με κοντινή προβολή, μετά από εκτέλεση φάουλ του Βιεϊρίνια.
Δύο λεπτά αργότερα ο Κουτζαβασίλης έκανε σπουδαία επέμβαση σε σουτ του Πέλκα, ενώ στο 28΄ ο Μαουρίτσιο σούταρε άσχημα από πλεονεκτική θέση. Η Κέρκυρα είχε μία καλή στιγμή στο 38΄, με το σουτ του Ζορμπά λίγο έξω από την περιοχή να στέλνει την μπάλα δίπλα από το δοκάρι, ενώ την ίδια κατάληξη είχε και το δυνατό σουτ του Βιεϊρίνια στο 45΄.
Οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν το ματς στο ξεκίνημα του β΄ ημιχρόνου, αλλά ο ΠΑΟΚ «σφράγισε» τη νίκη στο 57΄ με την… περίεργη σέντρα-σουτ του Τζάλμα Κάμπος από πολύ πλάγια αριστερά, που αιφνιδίασε τον Κουτζαβασίλη.