Κυριακή, 4 Δεκεμβρίου 2016
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [In]: Ήττες για Άρη και ΑΕΚ από Μονακό και Ζιέλονα Γκόρα αντίστοιχα
[In]: Ήττες για Άρη και ΑΕΚ από Μονακό και Ζιέλονα Γκόρα αντίστοιχα

Αθήνα
Η ΑΕΚ δεν άντεξε στην Πολωνία, όπου και υπέστη την τρίτη ήττα της στον 5ο όμιλο του Basketball Champions League της FIBA. Η Ένωση «πλήρωσε» το αγωνιστικό της «μπλακ άουτ» στο τέλος της τρίτης περιόδου και «έπεσε» με το τελικό 78-75 από την Ζιέλονα Γκόρα, για την 7η αγωνιστική της διοργάνωσης, με την πολωνική ομάδα να αυξάνει το ρεκόρ της σε 3-4.
Με οδηγό της «κιτρινόμαυρης» επίθεσης τον Ντίξον (22π.), σωστές αντιδράσεις στην άμυνα και εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας στα δίποντα η ΑΕΚ είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης από το τζάμπολ της και δεν επέτρεπε στην Ζιέλονα Γκόρα να αξιοποιήσει τα 11/14 τρίποντα που μέτρησε μέχρι το ημίχρονο. Η Ένωση βρέθηκε στο 26΄ ακόμη και στο +11 (37-48), αλλά στη συνέχεια ακολούθησε η κατάρρευση…
Οι «κιτρινόμαυροι» έχασαν τη μάχη των ριμπάουντ, δέχθηκαν εύκολα καλάθια μέσα στη ρακέτα τους και είδαν την Ζιέλονα Γκόρα να ολοκληρώνει στο 30΄ ένα επιμέρους σκορ 18-3 και να μπαίνει στην τελευταία περίοδο στο +4 (55-51). Στον επίλογο του αγώνα ο μοναδικός που έδειχνε να πιστεύει στην ανατροπή ήταν ο Ούκιτς, ο οποίος ισοφάρισε στο 35΄ σε 62-62, αλλά μέχρι εκεί.