15 °C 16 kmh
11 °C 2 kmh
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Gazzetta]: Ζαλγκίρις-Μάλαγα 79-77
[Gazzetta]: Ζαλγκίρις-Μάλαγα 79-77

Η Ζαλγκίρις πήρε μια πολύ δύσκολη νίκη με 79-77 κόντρα στη Μάλαγα και πλέον βρίσκεται στο 11-6. Καθοριστική τάπα στο τέλος του Ουλανόβας.

Στο 11-6 βρίσκεται πλέον η Ζαλγκίρις, η οποία με μια καθοριστική τάπα του Ουλανόβας πάνω στον Μακάλουμ στην τελευταία φάση, νίκησε με 79-77 την Μάλαγα. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Πάνγκος με 16. στους 14 ο Βατσίνσκι για τους Ανδαλουσιάνους.

Το ματς

Η Μάλαγα μπήκε φουριόζα στο ματς και προηγήθηκε με τον Νέντοβιτς να κάνει το 6-13 στο 5′. Η Ζαλγκίρις αντέδρασε πολύ γρήγορα, βελτίωσε την απόδοση της και πρόλαβε να ισοφαρίσει στο τέλος του δεκαλέπτου, με τον Μιλάκνις να γράφει το 17-17 στο 9′.

Οι Ανδαλουσιάνοι πήραν τον έλεγχο του αγώνα στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Ντίεζ να εκτοξεύει τη διαφορά στο +11 (19-30). Η ομάδα του Σάρας προσπάθησε να απαντήσει με τον Πάνγκος, αφού σκόραρε για το 26-33 στο 16′. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 32-40 χάρη στον Όγκουστιν. Η Ζαλγκίρις είχε 2/11 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο, ενώ η Μάλαγα μέτρησε 8/15.

Η Ζαλγκίρις μείωσε σε 36-40 με το δίποντο του Ουλανοβας, ενώ η αντεπίθεση της συνεχίστηκε και στη συνέχεια. Ο Ούντριχ με 2/2 βολές έκανε το 52-51 στο 29′, επιτρέποντας στους Λιθουανούς να περάσουν μπροστά μετά από πολύ ώρα.

Οι Λιθουανοί έγραψαν το 64-60 με τον Γιανκούνας με 31′, ενώ ο Μιλάκνις με τρίποντο έκανε το 75-68 στο 38′.