Σάββατο, 19 Οκτωβρίου 2019
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Gazzetta]: Ξάνθη – Βόλος 3-1
[Gazzetta]: Ξάνθη – Βόλος 3-1

Χωρίς να… ιδρώσει η Ξάνθη, επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα καθώς επικράτησε με 3-1 του Βόλου στα Πηγάδια. Εντουάρντο, Αμορίμ, Φοσέ (για τους γηπεδούχους) και Αγιαταλάχ (για τους Θεσσαλούς) τα γκολ.

Παίζοντας απλά και εκμεταλλευόμενη σε μεγάλο βαθμό την ατομική ποιότητα των παικτών της, η Ξάνθη κέρδισε τον Βόλο με 3-1 και εδραιώθηκε ψηλά. Σε έναν αγώνα όπου τα πάντα κρίθηκαν στην εκτελεστική δεινότητα των γηπεδούχων και ουσιαστικά «τελείωσε» στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με τον Αμπάντ κάτω από τα γκολπόστ, τους Ντίρεσταμ, Καρασαλίδη, Μαλεζά, Σόσα στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά, τους Μουλέν, Κοβάσεβιτς στον άξονα και τους Αμορίμ, Εντουάρντο, Στάρτζεον μεσοεπιθετική τριπλέτα πίσω από τον Ρενέλα.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον Γκαραβέλη στο τέρμα, τους Ντεντάκη, Μπασόνγκ, Δημόπουλο, Φεράρι στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά, τον Τσοκάνη «εξάρι», τους Μπαλογιάννη, Τόρες, Μουνίθ, Μυστακίδη μπροστά του και τον Γέντρισεκ μοναδικό προωθημένο.

Το πρώτο ημίχρονο είχε ρυθμό και εκατέρωθεν φάσεις. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι, η δεξιά τους πλευρά με τους Ντεντάκη, Τόρες (έκανε π.χ. μία εξαιρετική ενέργεια στο 45′) λειτουργούσε πολύ καλά και θα μπορούσαν να είχαν σκοράρει με τους Μυστακίδη (2′, 13′), Δημόπουλο (20′), Μουνίθ (45′), ενώ στο 27′ ο Κοβάσεβιτς παραλίγο να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Αμπάντ. Την ίδια στιγμή οι γηπεδούχοι απειλούσαν από αέρος με τους Αμορίμ (2 φορές), Καρασαλίδη και έδειχναν μπλοκαρισμένοι.