Δευτέρα, 23 Σεπτεμβρίου 2019
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Gazzetta]: Βιγιαρεάλ – Ρεάλ Μαδρίτης 2-2: Ανεπιθύμητος, αλλά την έσωσε ο Μπέιλ (vid)

Από διωγμένος, λυτρωτής. Τον Μπέιλ δεν τον ήθελε κανείς στη Ρεάλ, μα εκείνος ήταν που με δύο γκολ της χάρισε τουλάχιστον τον βαθμό (2-2), ισοφαρίζοντας δύο φορές τη Βιγιαρεάλ.

«Το καλύτερο θα ήταν να έφευγε ακόμα και αύριο, αν ήταν δυνατόν», ξεστόμισε μία μέρα της προετοιμασίας ο Ζινεντίν Ζιντάν, εξηγώντας όσο πιο ξεκάθαρα γινόταν ότι δεν ήθελε ούτε καν να βλέπει τον Γκάρεθ Μπέιλ. Τελικά του… ξέμεινε και όχι μόνο αυτό, αλλά εξαιτίας των πολλών τραυματισμών, ο Ζιζού αναγκάστηκε να τον ρίξει και στα τρία μέχρι τώρα παιχνίδια. Κι ο Ουαλός αφού μοίρασε μία ασίστ στην πρεμιέρα, έσωσε με δύο δικά του γκολ τον βαθμό στο 2-2 της Ρεάλ στο “Θεράμικα” κόντρα στη Βιγιαρεάλ.

Οι Μαδριλένοι παρατάχθηκαν με δίδυμους πύργους στην κορυφή, αλλά δεν ξεκίνησαν καλά. Στην πρώτη επίθεση που έβγαλαν οι αντίπαλοι, δέχτηκαν και το γκολ. Ο Σέρχιο Ράμος έχασε την μπάλα (13′), ο Κουρτουά σταμάτησε τον Εκαμπί, αλλά ως τρέιλερ βρήκε δίχτυα ο Ζεράρ. Από εκεί και μετά ανέβασαν ρυθμό οι φιλοξενούμενοι και έχασαν ευκαιρίες, με το δοκάρι του Μπενζεμά (45′) να είναι η πιο καθαρή. Στο αμέσως επόμενο λεπτό όμως βρήκαν την ισοφάριση. Επειτα από σούπερ συνδυασμό, τακουνάκι του Γιόβιτς και παράλληλη πάρε βάλε του Καρβαχάλ, βγήκε εύκολα δίχτυα ο Μπέιλ.

Ωστόσο, στην επανάληψη και πάλι στη μία επίθεση της η Βιγιαρεάλ ξαναβρήκε γκολ, με τον Μόι Γκόμεθ (74′) να σκοράρει εξ επαφής.