Κυριακή, 21 Απριλίου 2019
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Gazzetta]: U19: Ελλάδα – Δανία 2-2
[Gazzetta]: U19: Ελλάδα – Δανία 2-2

Αν και προηγήθηκε 2-0 στην πρεμιέρα της στην Elite Round κόντρα στη Δανία, η Εθνική Νέων αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2.

Δύο πρόσωπα παρουσίασε η Εθνική Νέων στο ντεμπούτο της στην Elite Round του Euro U19. Το συγκρότημα του Γιάννη Γκούμα, αν και προηγήθηκε 2-0 στο πρώτο ημίχρονο, τελικά αναδείχθηκε ισόπαλο 2-2 απέναντι στη Δανία, στο παιχνίδι που έγινε στην Αγγλία.

Η Εθνική, προηγήθηκε στο 19′, όταν ο Μπότος ανατράπηκε από τον τερματοφύλακα των Δανών και ο Τσαούσης εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι για το 1-0. Στο 28′ η Δανία είχε δοκάρι με σουτ του Κάαστρουπ, με την Ελλάδα να βρίσκει κόντρα στη ροή της αναμέτρησης το 2-0! Συγκεκριμένα, στο 37′ ο Τσαούσης σέντραρε και ο Μελιόπουλος με κοντινή προβολή έκανε το 2-0 το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Εθνική Νέων έπρεπε απλά να διαχειριστεί σωστά αυτό το 2-0 και να μπει με το δεξί στην Elite Round, όμως τίποτα δεν πήγε καλά… Αρχικά στο 60′, ο Κάουφμαν με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Νικοπολίδη μειώνοντας σε 2-1, ενώ στο 72′ ο ίδιος παίκτης μετά από σέντρα του Ντάμσγκααρντ διαμόρφωσε το 2-2.

Από εκεί και πέρα ούτε η Ελλάδα, ούτε η Δανία κατάφεραν να βρουν το γκολ της νίκης με αποτέλεσμα να μείνουν σε αυτό το ισόπαλο 2-2.