21 °C 1 kmh
21 °C 2 kmh
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Gazzetta]: ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Χίμκι 98-95
[Gazzetta]: ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Χίμκι 98-95

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έχασε τον Ντε Κολό στις αρχές του ματς, ήταν πίσω στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα όμως επικράτησε της Χίμκι με 98-95 κι έκανε το 1-0, σουτάροντας 37/43 βολές.

Η «ομάδα του στρατού» άνοιξε λογαριασμό στην προημιτελική σειρά με τη Χίμκι, παρά το γεγονός ότι παρατάχθηκε χωρίς τον Κάιλ Χάινς ενώ ο Νάντο Ντε Κολό τραυματίστηκε στο 13′ και δεν πέρασε ξανά στο παρκέ. Η Χίμκι διατηρούσε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του ματς όμως η ΤΣΣΚΑ προηγήθηκε στην τέταρτη περίοδο και δεν κοίταξε ξανά πίσω.

Ο αγώνας

Η Χίμκι σούταρε με… εξωφρενικά ποσοστά στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα με την ΤΣΣΚΑ, σημειώνοντας 34 πόντους με 2/3 βολές, 7/8 δίποντα και 6/12 τρίποντα με τον Σβεντ να μένει στους 3 πόντους με 1/3 σουτ εντός πεδιάς! Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα βρήκε ρυθμό στην επίθεση, μοίρασε 11 ασίστ αντί 3 των γηπεδούχων, προηγήθηκε με +11 με τον Βιάλτσεφ (14-25, 6’12″), έκανε μόλις 1 λάθος κι έκλεισε την πρώτη περίοδο στο υπέρ της 25-34. Ο Ρόμπινσον κράτησε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (29-39, 12’56″) απέναντι στην ΤΣΣΚΑ που έχασε με τραυματισμό τον Ντε Κολό όμως μείωσε σε 44-46 για το ημίχρονο με τον Φριντζόν. Ακολούθησε επιμέρους σκορ 8-2 για τη Χίμκι που πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 46-54 έχοντας 77.8% πίσω από τα 6μ.75 (7/9), 14 ασίστ και 5 λάθη.