Δευτέρα, 14 Οκτωβρίου 2019
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Gazzetta]: Τουρνουά «Φίλιππος Βέροιας»: Νίκη για τον ΠΑΟΚ
[Gazzetta]: Τουρνουά «Φίλιππος Βέροιας»: Νίκη για τον ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε της Μάρεκ με 2-3 στον αγώνα που άνοιξε το Διεθνές τουρνουά βόλεϊ “Φίλιππος Βέροιας”.

Στο παιχνίδι που διεξήχθη στο Ε.Α.Κ. Μακροχωρίου “Δημήτριος Βικέλας”, ο τεχνικός του Δικεφάλου είχε την ευκαιρία να διαπιστώσει την αγωνιστική ετοιμότητα των παικτών του, απέναντι σε μια δυνατή ομάδα.

Στις εξέδρες του γηπέδου βρέθηκε ο πρόεδρος του ΤΑΠ ΠΑΟΚ, κ. Αντώνης Τσαλόπουλος, ο οποίος μαζί με τα μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου της ομάδας, κ. Παϊσιάδη, κ. Λίτσα και τον κ. Τζήκα παρακολούθησαν την προσπάθεια των παιχτών του Δικεφάλου.

Πριν από την έναρξη του αγώνα απονεμήθηκε τιμητική πλακέτα στον πασαδόρο του ΠΑΟΚ και της Εθνικής ομάδας, Ντίμα Φιλίποφ, για την προσφορά του στο ελληνικό βόλεϊ από τον πρόεδρο της διοικούσας επιτροπής βόλεϊ, κ. Πητούλια Δημήτρη.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να έχει στο αρχικό σχήμα τους Σαντοβάλ, Τερζή, Στεφάνου, Άλμπο, Τακουρίδη, Ιλίνιχ και Σωτηρίου.

Το πρώτο σετ ξεκίνησε με τον Δικέφαλο να παίρνει από νωρίς μία διαφορά τριών πόντων (5-8), την οποία και αύξησε στη συνέχεια (8-12), αναγκάζοντας τον τεχνικό των τυπικά γηπεδούχων να καλέσει το πρώτο του τάιμ άουτ. Αυτό δεν απέδωσε για τη Βουλγάρικη ομάδα και ο Ιλίνιχ με ωραία επίθεση ανέβασε τη διαφορά από τη Μάρεκ στους πέντε πόντους (12-17). Ο ΠΑΟΚ, εν τέλει, κατέκτησε εύκολα το πρώτο σετ με 19-25.