17 °C 3 kmh
15 °C 3 kmh
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Gazzetta]: Τεσσάρα η Αρσεναλ, με το αριστερό η ΑΕΚ
[Gazzetta]: Τεσσάρα η Αρσεναλ, με το αριστερό η ΑΕΚ

Στο ρελαντί η Αρσεναλ επικράτησε 4-2 της Βόρσκλα στο Λονδίνο κι έδειξε τις άγριες διαθέσεις της. Εντός έδρας ήττα 1-0 από τη Ζυρίχη για την ΑΕΚ, συντριβή στο Ζάγκρεμπ για τη Φενέρ.

Χαλαρά η Αρσεναλ, με το δεξί η Σπόρτινγκ!
Τα βρήκε δύσκολα μόνο για ένα ημίχρονο η Αρσεναλ κόντρα στη Βόρκλα, ωστόσο με αντεπίθεση διαρκείας στην επανάληψη επικράτησε χαλαρά των Ουκρανών με 4-2 στο Λονδίνο. Νίκη… ρεκόρ για τον Εμερι, ήταν η 32η στο Europa League, περισσότερες από κάθε άλλον στη διοργάνωση. Οι Λονδρέζοι άνοιξαν το σκορ στο 32΄, ο Μκιταριάν έκανε τρελή κούρσα, μοίρασε σωστά στον Ιβόμπι κι από δική του σέντρα ο Ομπαμεγιάνγκ πέτυχε το 1-0. Με την έναρξη του β’ μέρους η Άρσεναλ βρήκε δίχτυα, όταν από σέντρα του Αρμένιου, ο Γουέλμπεκ με κεφαλιά πέτυχε το 2-0, ενώ στο 58’ ο Ομπαμεγιάνγκ πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, εκτελώντας με πλασέ εκτός περιοχής. Ο Οζίλ μπήκε στο 57ο λεπτό και στο 74′ σημείωσε το 4-0. Η Αρσεναλ κατέβασε ταχύτητα, άφησε πολλά κενά και οι Ουκρανοί μείωσαν με γκολ των Τσεσνάκοβ στο 76΄και του Σάρπαρ στις καθυστερήσεις.

Η Σπόρτινγκ ίδρωσε κόντρα στην Κάραμπακ, ωστόσο είχε την ποιότητα, αλλά και την ουσία για να «καθαρίσει» το ματς και να μπει με το δεξί στον 5ο όμιλο.