Δευτέρα, 20 Μαΐου 2019
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Gazzetta]: Με Τερζή ηγέτη το 2-0 ο ΠΑΟΚ
[Gazzetta]: Με Τερζή ηγέτη το 2-0 ο ΠΑΟΚ

Με τον Θάνο Τερζή να μπαίνει και να αλλάζει την εικόνα του ΠΑΟΚ, οι Θεσσσαλονικείς κατάφεραν να κερδίσουν πάλι την Κηφισιά, αυτή την φορά με 3-1 και να κάνουν 2-0 τις νίκες τους στα ημιτελικά των playoffs.

Μια ανάσα-νίκη από τον τελικό και του φετινού πρωταθλήματος βρίσκεται ο ΠΑΟΚ. Οι Θεσσαλονικείς παρότι δυσκολεύτηκαν πολύ περισσότερο από ότι στο πρώτο ματς, επικράτησαν της Κηφισιάς με 3-1 (26-24, 22-25, 25-21, 25-18) και έκαναν το 2-0 στα ημιτελικά των playoffs. Ένα παιχνίδι που σε μεγάλο βαθμό κρίθηκε στην κίνηση του Γιούρι Φιλίποφ να βγάλει τον Ντίμα Φιλίποφ και να βάλει τον Τερζή στο 6-12 του τρίτου σετ με το σκορ να είναι 1-1.

Ο έμπειρος πασαδόρος ήταν ακρογωνιαίος λίθος της ανατροπής που έκανε η ομάδα του και η οποία ουσιαστικά της έδωσε συνολικά τη νίκη καθώς στο τέταρτο και τελευταίο σετ οι γηπεδούχοι απαλλαγμένοι από το άγχος ήταν καλύτεροι και έκαναν σχετικά άνετα το 3-1.

Από την άλλη η Κηφισιά του Νίκου Ζαλμά παρουσιάστηκε σαφώς καλύτερη από ότι στον πρώτο ημιτελικό, πάλεψε και με το παραπάνω τρία σετ, αλλά στο τέλος δεν κατάφερε να φύγει με κάτι χειροπιαστό από το Παλατάκι. Έδειξε ωστόσο πως μπορεί να κάνει την ζημιά στον μεγάλο της αντίπαλο και περιμένουμε να δούμε στο τρίτο παιχνίδι στην Αθήνα (όχι όμως στο Ζηρίνειο) αν μπορεί να τα καταφέρει.