Τετάρτη, 21 Φεβρουαρίου 2018
17 °C 11 kmh
9 °C 10 kmh
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Gazzetta]: Σκουλαρίκης και Δημάκη ξανά Πρωταθλητές Ελλάδος στο Δίαθλο
[Gazzetta]: Σκουλαρίκης και Δημάκη ξανά Πρωταθλητές Ελλάδος στο Δίαθλο

Με μεγάλη επιτυχία διεξήχθη το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Διάθλου – Energy Duathlon Championship 2018 , την Κυριακή 11 Φεβρουαρίου, στο Λουτράκι.

Μεγάλοι νικητές του αγώνα και πρωταθλητές Ελλάδος στο Δίαθλο για το 2018 αναδείχθηκαν για ακόμα μια χρονιά ο Γρηγόρης Σκουλαρίκης και η Ντενίζ Δημάκη.

Διοργανωτές του αγώνα που άνοιξε την φετινή αγωνιστική σεζόν των multisports ήταν η Ελληνική Ομοσπονδία Τριάθλου (Ε.Ο.ΤΡΙ.) και ο Δήμος Λουτρακίου – Περαχώρας – Αγ. Θεοδώρων. Η διοργάνωση διεξήχθη υπό την αιγίδα της Μεσογειακής Ομοσπονδίας Τριάθλου και της Περιφέρειας Πελοποννήσου.

Οι αγώνες διεξήχθησαν στην απόσταση sprint (5χλμ τρέξιμο – 20χλμ ποδηλασία – 2,5χλμ τρέξιμο) με περισσότερους από 140 αθλητές να δίνουν το παρόν σε όλα τα αγωνίσματα της ημέρας. Ο καιρός τελικά ήταν σχετικά καλός, με αραιή συννεφιά, χωρίς βροχή αλλά με πολύ ισχυρούς ανέμους, κάνοντας τον αγώνα ακόμα πιο δύσκολο για τους αθλητές.

Την αυλαία άνοιξε η κούρσα των elite γυναικών του Πανελληνίου Πρωταθλήματος. Η Ντενίζ Δημάκη, το αδιαμφισβήτητο φαβορί, επιβεβαίωσε τις προγνώσεις και αναδείχθηκε για ακόμα μια φορά Πρωταθλήτρια Ελλάδος στο Δίαθλο. Η Δημάκη, τερμάτισε πρώτη με 1:10:28, χωρίς να έχεις απειληθεί ιδιαίτερα από τις υπόλοιπες αθλήτριες. Τη δεύτερη θέση, κατέλαβε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά η Σαμπρίνα Τβισς με 1:13:42.8 και την τρίτη θέση, η Κατερίνα Σάπαρη με 1:19:39.