Πέμπτη, 27 Ιουνίου 2019
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Gazzetta]: Σαν σήμερα: Το τρίποντο – πρωτάθλημα του Σπανούλη στο αντίο του Διαμαντίδη! (vid)

Σαν σήμερα (30/5), πριν από τρία χρόνια ο Βασίλης Σπανούλης με τρίποντο στην εκπνοή έδωσε το δεύτερο σερί πρωτάθλημα στον Ολυμπιακό, στους πιο συναρπαστικούς τελικούς των τελευταίων ετών και στο τελευταίο παιχνίδι του Δημήτρη Διαμαντίδη!

Στις 30/5/2016 η φίλαθλη Ελλάδα είχε την δυνατότητα να παρακολουθήσει την τελευταία κοινή παράσταση δύο «μύθων» του ευρωπαϊκού μπάσκετ στο παρκέ που τους φιλοξένησε για πολλά χρόνια και πρόσφερε μερικές από τις πιο δυνατές στιγμές του αθλήματος.

Ήταν λες και η μοίρα ήθελε να γραφτεί το σενάριο της με τους δύο απόλυτους πρωταγωνιστές σε πρώτο πλάνο.

Σπανούλης στην επίθεση με Διαμαντίδη στην τελευταία άμυνα της καριέρας του σε μια «μάχη» βγαλμένη από τα πιο μπασκετικά βιβλία της ιστορίας.

Το τελικό σκορ έγραψε 81 – 82 και αυτοί που πανηγύρισαν ήταν οι «ερυθρόλευκοι».

Κατέκτησαν ένα «επικό» πρωτάθλημα, το πανηγύρισαν ενώ οι Έλληνες οπαδοί είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν ίσως την καλύτερη σειρά τελικών.

Πρώτος σκόρερ των πρωταθλητών ο Βασίλης Σπανούλης, ο οποίος επανέλαβε τον «άθλο» του πρώτου break στο ΟΑΚΑ, ενώ τελείωσε τον αγώνα με 25 πόντους και 6 ασίστ.

Πολύ καλός ήταν και ο Οθέλο Χάντερ, στο τελευταία ματς με την κόκκινη φανέλα, με 14 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ καθοριστικός ήταν ο Βαγγέλης Μάντζαρης με 13 πόντους και το τρίποντο που έστειλε το παιχνίδι στη δεύτερη παράταση.