Πέμπτη, 23 Φεβρουαρίου 2017
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Gazzetta]: Ρεάλ Μαδρίτης – Μακάμπι 80-75 (vid)
[Gazzetta]: Ρεάλ Μαδρίτης – Μακάμπι 80-75 (vid)

Η Μακάμπι (6-11) ζόρισε τη Ρεαλ Μαδρίτης (12-5) όμως η «Βασίλισσα» ανέβασε στροφές στα τελευταία λεπτά, επικρατώντας με 80-75. Άγγιξε το triple-double ο Ντόντσιτς!

Η «ομάδα του λαού» διατηρούσε το προβάδισμα ως το 35:12 (68-71) αλλά η Ρεάλ έκανε επιμέρους σκορ 12-4 ως το φινάλε κι έφτασε στην 12η νίκη της στη διοργάνωση έχοντας τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων. Παρεμπιπτόντως, ο Λούκα Ντόντσιτς τελείωσε το ματς με 10 πόντους, 11 ριμπάουντ και 8 ασίστ!

Ο αγώνας

Η Μακάμπι αιφνιδίασε τη Ρεάλ στο WiZink Center, προηγήθηκε 12-18 με τον Μίλερ κι έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ της 16-21. Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στη δεύτερη περίοδο ενώ ο Ντόντσιτς σκόραρε τέσσερις συνεχόμενους πόντους για τους γηπεδούχους που πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 37-36. Εν συνεχεία η Μακάμπι βρήκε ρυθμό στην επίθεση, εκμεταλλεύτηκε τα λάθη της Ρεάλ και προηγήθηκε με +10 (43-53, 26:30) με το καλάθι του Οχαγιόν. Οι Μαδριλένοι έκαναν επιμέρους σκορ 10-3 και μείωσαν σε 53-56 στο 30′ με το τρίποντο του Τόμπκινς. Η Μακάμπι κράτησε το προβάδισμα ως το 35:12, όταν ο Ουίμς σκόραρε για το 68-71 όμως η Ρεάλ έκανε σερί 8-0 και προηγήθηκε 76-71 με τον Λούκα Ντόντσιτς στα 35″ για το φινάλε! Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο κράτησε το προβάδισμα ως το τέλος, επικρατώντας με 80-75.