Παρασκευή, 2 Δεκεμβρίου 2016
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Gazzetta]: Ρεάλ Μαδρίτης – Κουλτουράλ Λεονέσα 6-1
[Gazzetta]: Ρεάλ Μαδρίτης – Κουλτουράλ Λεονέσα 6-1

O γιος του Ζιζού και η πιτσιρικαρία των Μαδριλένων διέλυσαν 6-1 την Κουλτυοράλ Λεονέσα και πέρασαν στους «16» του Κυπέλλου. Καθάρισαν από το πρώτο ματς εκτός Βιγιαρεάλ (0-3) και Σεβίλλη (1-5).

Ενόψει Clasico και με δεδομένη την αδυναμία του αντιπάλου σε συνδυασμό με το σκορ του πρώτου αγώνα (1-7), ήταν δεδομένο το εκτεταμένο rotation. Ο Ζινεντίν Ζιντάν έριξε την πιτσιρικαρία και αυτή έκανε ό,τι θα έκαναν και οι μεγάλοι. Μεγάλος κερδισμένος ο Μαριάνο, ο οποίος έβαλε τα τρία (1’, 42’, 87’) σε αυτό το 6-1, με το πρώτο να είναι στα 23 δευτερόλεπτα το ταχύτερο στην ιστορία της ομάδας στο Κύπελλο.
“Είμαστε όλοι Σαπεκοένσε”, έγραφε η φανέλα πριν το ξεκίνημα

Ο Χάμες Ροδρίγκες (23’) είχε κάνει ενδιάμεσα το 2-0 και Γιεράι είχε μειώσει πριν βγει το ημίχρονο. Στο 63’ και αφού μετρούσε 18 λεπτά εντός αγώνα, σκόραρε για πρώτη φορά με τους άνδρες ο Εντσο Ζιντάν και στο 90’ ο Μοργάδο διαμόρφωσε με αυτογκόλ το τελικό σκορ. Ετσι η Ρεάλ πέρασε στους «16», ενώ οι άλλες ομάδες παίζουν τα (ρώτα ματς τους και αυτό επειδή εκείνη έχει σε λίγες μέρες το Μουντιάλ Συλλόγων.