20 °C 0 kmh
19 °C 8 kmh
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Gazzetta]: Πρωταθλήτρια Αφρικής στο «σπίτι» της η Τυνησία (pics & vids)
[Gazzetta]: Πρωταθλήτρια Αφρικής στο «σπίτι» της η Τυνησία (pics & vids)

Την κατάκτηση του δεύτερού της Afrobasket πανηγύρισε η οικοδέσποινα Τυνησία, που νίκησε στον τελικό την Νιγηρία (77-65).

Πρωταθλήτρια Αφρικής η Τυνησία!

Η οικοδέσποινα ομάδα πανηγύρισε την κατάκτηση του δεύτερου χρυσού της μεταλλίου, μετά το 2011, καθώς επικράτησε της Νιγηρίας με 77-65 στον τελικό.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Zied Chennoufi με 19 πόντους, ενώ για τους αντιπάλους ξεχώρισε ο Ike Diogu (20π., 10ρ.) που αναδείχθηκε και MVP του τουρνουά.

Στον μικρό τελικό, η Σενεγάλη νίκησε το Μαρόκο με 73-62 και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

Στην κορυφαία πεντάδα μπήκαν οι: Ike Diogu (Νιγηρία), Ikenna Iroegbu (Νιγηρία), Mohamed Hadidane (Τυνησία), Mourad El Mabrouk (Τυνησία) και Gorgui Dieng (Σενγάλη).