Κυριακή, 26 Μαΐου 2019
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Gazzetta]: Οι «πράσινες» προτεραιότητες και η κλήρωση στην ΚΕΔ με καθυστέρηση
[Gazzetta]: Οι «πράσινες» προτεραιότητες και η κλήρωση στην ΚΕΔ με καθυστέρηση

Ο Γιώργος Κούβαρης γράφει για την επιστροφή του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ στα παρκέ μετά την αγωνιστική απραξία των 10 ημερών και αφού υπογραμμίζει τις τρεις άμεσες προτεραιότητες της ομάδας, στέκεται στα γεγονότα της Παρασκευής στην ΚΕΔ εξηγώντας ότι έγινε αυτό που έπρεπε να είχε γίνει εδώ και… καιρό.

Πριν ξεκινήσει το ματς στον Χολαργό η απορία που υπήρχε (τουλάχιστον στο δικό μου το μυαλό) αφορούσε την αγωνιστική εικόνα των «πρασίνων» ύστερα από 10 μέρες… καθισιό. Αν θα υπήρχε «ξενέρωμα» από τον αποκλεισμό στα playoffs της EuroLeague και μάλιστα με τον τρόπο τον οποίο ήρθε (δηλαδή με 3-0), αν θα έδειχναν την απαιτούμενη σοβαρότητα σε ένα (θεωρητικά πάντα) εύκολο ματς, όπως επίσης και σε τι κατάσταση θα βρίσκονταν οι παίκτες.

Λίγο-πολύ τα όσα είδαμε στο παρκέ, δεν είχαν τεράστια απόκλιση από αυτά που φανταζόμασταν. Ο Παναθηναϊκός δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Χολαργό αλλά δεν… έθελξε με την παρουσία του, ειδικά τις στιγμές που είχε να αντιμετωπίσει άμυνα «ζώνης». Άλλωστε και πώς να μην παίξουν οι αντίπαλες ομάδες «ζώνη» όταν τα ποσοστά στα περιφερειακά σουτ είναι κατώτερα του μετρίου; Είναι χαρακτηριστικό ότι οι «πράσινοι» τελείωσαν το ματς με 7/27 τρίποντα, εκ των οποίων είχαν 6/12 στο πρώτο και στο τελευταίο δεκάλεπτο και… 1/15 στην 2η και στην 3η περίοδο.