10 °C 10 kmh
9 °C 13 kmh
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Gazzetta]: Πήρε το ντέρμπι των Κυκλάδων ο αήττητος Πανναξιακός
[Gazzetta]: Πήρε το ντέρμπι των Κυκλάδων ο αήττητος Πανναξιακός

Τρία στα τρία για τον Πανναξιακό με την ομάδα του Νίκου Κωστακόπουλου να επικρατεί και του ΑΟ Θήρας με 3-0 στο ντέρμπι των Κυκλάδων. Άνετη νίκη για τον Ολυμπιακό, ντέρμπι στην Θεσσαλονίκη με τον Άρη να επικρατεί του Αίαντα με 3-2

Η ομάδα του Νίκου Κωστακόπουλου για τρίτο σερί παιχνίδι πήρε νίκη χωρίς απώλειες και παρέμεινε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Η Αλεξάντρα Ριντ με 17 πόντους με 54% στην επίθεση (14/26) πραγματοποίησε την καλύτερη φετινή της εμφάνιση, με την συμπαίκτριά της στα άκρα, Φραντσίλ Στεντίλ, να την ακολουθεί στο σκοράρισμα με 12 πόντους.

Σπουδαία δουλειά πάνω στο φιλέ από την Ειρήνη Τσομπανίδου με 5 μπλοκ και 7 συνολικούς πόντους. Ο ΑΟ Θήρας που γνώρισε την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα, δεν βρέθηκε σε καλή μέρα με μόλις 21% στην επίθεση (19/90) και η ομάδα του Μπράνκο Γκάιτς έμεινε μακριά από τον καλό της εαυτό.

Ο Πανναξιακός στο πρώτο σετ, αν και βρέθηκε πίσω με 20-23, έκανε σερί 5-0 με την Αλεξάντρα Ριντ στη γραμμή του σερβίς και πήρε ψυχολογία ενόψει της συνέχειας του αγώνα, κάτι που φάνηκε και στο δεύτερο σετ το οποίο κατέκτησε με 25-13. Οι γηπεδούχες έκαναν ανατροπή και στο τρίτο σετ, όταν ήταν πίσω με 7Τα σετ: 3-0 (25-23, 25-13, 25-14)

Πανναξιακός – ΑΟ Θήρας 3-0

*Οι πόντοι του Πανναξιακού προήλθαν από 8 άσσους, 35 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων και του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 3 άσσους, 19 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.