0 °C 0 kmh
0 °C 0 kmh
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Gazzetta]: «Πειρατής» στην Σύρο ο Παναθηναϊκός
[Gazzetta]: «Πειρατής» στην Σύρο ο Παναθηναϊκός

Την 3η θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος εξασφάλισε ο Παναθηναϊκός με τους… πράσινους να επικρατούν μέσα στην Σύρο του Φοίνικα με 3-0.

Μεγάλη εμφάνιση και ακόμα μεγαλύτερη νίκη για τον Παναθηναϊκό. Οι… πράσινοι φιλοξενήθηκαν στην Σύρο από τον Φοίνικα στο ντέρμπι που θα έκρινε σε μεγάλο βαθμό την 3η θέση της κανονικής διάρκειας και κατάφεραν να πάρουν το σπουδαίο τρίποντο επικρατώντας με το εμφατικό 3-0 (22-25, 23-25, 22-25). Το ματς στην Ερμούπολη παρά το 3-0 είχε μεγάλο ενδιαφέρον, κρίθηκε στις λεπτομέρειες, ενώ δεν του έλειψαν και οι εντάσεις, αλλά και η αποβολή.

Συγκεκριμένα στο τρίτο σετ ο Εβάντρο χτύπησε την σκάλα του διαιτητή και αποβλήθηκε σε μια κίνηση που ουσιαστικά καταδίκασε την ομάδα του καθώς έγινε και σε στιγμή που οι νησιώτες ήταν μπροστά και έδειχναν έτοιμοι για να μειώσουν σε 2-1. Ο Παναθηναϊκός πήρε την πρώτη του νίκη στο νησί μετά το 2010 και η πρώτη με 3-0 από τότε που ο Φοίνικας ανέβηκε στην Volley League. Με τη νίκη αυτή όπως αναφέραμε ο Παναθηναϊκός εξασφάλισε την τρίτη θέση καθώς έχει 32 βαθμούς, έξι παραπάνω από τον Φοίνικα που έπεσε στην 5η, με τον Παμβοχαϊκό να τον ξεπερνά φτάνοντας τους 28.

Στα του αγώνα οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά και προηγήθηκαν με 17-13, αλλά οι φιλοξενούμενοι όχι απλά αντέδρασαν, αλλά κατάφεραν να κάνουν το 0-1.