Σάββατο, 10 Δεκεμβρίου 2016
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Gazzetta]: ΠΑΟΚ – Βέντσπιλς 85-81
[Gazzetta]: ΠΑΟΚ – Βέντσπιλς 85-81

Ο ΠΑΟΚ (3-4) δεινοπάθησε, ωστόσο πήρε μία κρίσιμη νίκη για τη συνέχεια, καθώς επικράτησε της Βέντσπιλς (3-4) στην παράταση με 85-81, στο «Παλατάκι», για το τελευταίο παιχνίδι του πρώτου γύρου στο Champions League.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» χρειάστηκε να πάει στην παράταση, σε ένα παιχνίδι που μπορούσε να είχε «καθαρίσει» νωρίτερα, ωστόσο κατάφερε να πάρει μία πολύτιμη νίκη για τη συνέχεια του Champions League, καθώς επικράτησε της λετονικής ομάδας με 85-81, στο ματς που ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο της διοργάνωσης.

Ο ΠΑΟΚ είδε να μένει πίσω στο σκορ στην πρώτη περίοδο, μετά από ένα σερί 8-0 της Βέντσπιλς, με τους Κάμπελ και Σκελ (10-20, 7′), με τους φιλοξενούμενους να είναι μπροστά μέχρι και το τέλος της (16-24). Οι παίκτες της λετονικής ομάδας έφτασαν και στο +14 (16-30, 11′), όμως, οι γηπεδούχοι με ένα σερί 15-0 έκαναν το 31-30 (16′) με τρίποντο φάουλ του Σάιμπερτ και στο ημίχρονο ήταν μπροστά με +5, πάλι με πρωταγωνιστή τον Αμερικανό (39-34).

Στην τρίτη περίοδο, η Βέντσπιλς πλησίασε ξανά και ισοφάρισε σε 46-46 (28′) με τον Ζιέντινς και ο Ζελιόνις διαμόρφωσε το 49-50 του δεκαλέπτου, όμως, φιλοδωρήθηκε και με μια εντυπωσιακή τάπα από τον Σάιμπερτ.