Παρασκευή, 24 Μαΐου 2019
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Gazzetta]: Παναθηναϊκός – Παναιτωλικός 4-0
[Gazzetta]: Παναθηναϊκός – Παναιτωλικός 4-0

Με μια εύκολη και ευρεία νίκη (4-0 τον Παναιτωλικό), στο άδειο Ολυμπιακό Στάδιο, ολοκληρώθηκε η… μαρτυρική σεζόν του Παναθηναϊκού. 2 γκολ ο Μακέντα, εύστοχο πέναλτι από Χατζηγιοβάνη, σκόρερ κι ο Εμμανουηλίδης.

Τρία γκολ σε ένα ημίχρονο, τέσσερα γκολ στο σύνολο. Ένα καλό 45λεπτο, ένα δεύτερο μέρος διαχείρισης και… επιθετικών εξάρσεων. Ο Παναθηναϊκός στο τελευταίο του παιχνίδι για φέτος, έφτασε άνετα στο τελικό 4-0 επί του Παναιτωλικού. Στοιχεία που θα τον βοηθήσουν στην τελική αξιολόγηση για το ρόστερ είδε ο Γιώργος Δώνης. Αντίθετα, στο τελευταίο ματς του Τραϊανού Δέλλα στον πάγκο των «κυανοκίτρινων», η ομάδα του είχε διαστήματα κατοχής, είχε και προσπάθειες, αλλά τίποτα πολύ ουσιαστικό…

Φινάλε σε μια τρομερά περίεργη και δύσκολη σεζόν για το «τριφύλλι». Από το ξεκίνημα με το -6 αλλά τα χαμόγελα και την ελπίδα που σκορπούσε το γεμάτο νιάτα ρόστερ, στα τεράστια προβλήματα του δευτέρου γύρου του πρωταθλήματος, τη νέα αφαίρεση βαθμών με το ντέρμπι κόντρα στον Ολυμπιακό που δεν ολοκληρώθηκε ποτέ επί χόρτου και με τερματισμό αρκετά χαμηλά. Από το κυνήγι της 5ης θέσης για να σβηστεί άμεσα η τιμωρία της Ευρώπης, εν τέλει πολύ μακριά από αυτό…

Πως ξεκίνησαν:

Ο Παναθηναϊκός είχε τον Κότσαρη κάτω απ’ τα δοκάρια, ο Θεοχάρης κινήθηκε δεξιά, ο Χατζηθεοδωρίδης αριστερά και στο κένρο της άμυνας στο 4-2-3-1 ήταν οι Κολοβέτσιος και Πούγγουρας.