Σάββατο, 10 Δεκεμβρίου 2016
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Gazzetta]: Παναθηναϊκός – Απόλλων Πατρών 96-59
[Gazzetta]: Παναθηναϊκός – Απόλλων Πατρών 96-59

Ο Παναθηναϊκός είχε εύκολο έργο απέναντι στον Απόλλωνα Πάτρας (96-59) για την 8η αγωνιστική της Basket League, με τον Τσάβι Πασκουάλ να μοιράζει τον χρόνο πριν από το ματς στο «Παλάου Μπλαουγκράνα»

Από τη στιγμή που ακολουθεί το δύσκολο παιχνίδι στην Βαρκελώνη απέναντι στην Μπαρτσελόνα όπου οι «πράσινοι» ψάχνουν μια μεγάλη εκτός έδρας νίκη, ήταν λογικό και επόμενο για τον Καταλανό προπονητή να ξεκουράσει τους παίκτες που έχουν τραβήξει το μεγαλύτερο κουπί και τους οποίους θέλει να διατηρήσει «φρέσκους».

Το παιχνίδι απέναντι στον ΑπόλλωνΠατρών (96-59) ήταν… κατά παραγγελία, αφού ο Παναθηναϊκός μπόρεσε να ανοίξει από νωρίς το σκορ και να μην δυσκολευτεί καθόλου κατά τη διάρκεια του αγώνα. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο ΚωνσταντίνοςΓόντικας έπαιξε σχεδόν σε όλο το τελευταίο δεκάλεπτο πετυχαίνοντας και τον πρώτο του πόντο με την «πράσινη» φανέλα στην Basket League, πολλές φορές την πεντάδα των «πρασίνων» αποτελούσαν οι Έλληνες παίκτες, ενώ οι παίκτες έφταναν με χαρακτηριστική ευκολία στο αντίπαλο καλάθι στέλνοντας τη διαφορά στο +37 (82-45) στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου.

Ο Τζέιμς Φελντέιν βρήκε… ξανά το χέρι του, ο Λευτέρης Μποχωρίδης ήταν θετικότατος στο διάστημα που αγωνίστηκε, ο Πατ Καλάθης έδωσε βοήθειες και ο Πασκουάλ μπόρεσε να κρατήσει στο παρκέ τον Νικ Καλάθη μόλις 16 λεπτά (ίσα ίσα για να έχει ρυθμό), τον Σίνγκλετον 18 λεπτά, τον Μπουρούση 11 λεπτά και τον Ρίβερς 13 λεπτά.