14 °C 0 kmh
14 °C 2 kmh
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Gazzetta]: Ο Παμβοχαϊκός 3-0 τον βελτιωμένο Παναθηναϊκό
[Gazzetta]: Ο Παμβοχαϊκός 3-0 τον βελτιωμένο Παναθηναϊκό

Ο Παμβοχαϊκός νίκησε τον Παναθηναϊκό με 3-0 σετ στον δεύτερο αγώνα του Γ΄ομίλου του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς» που γίνεται στο Βραχάτι και πλέον το ένα εισιτήριο που οδηγεί στο φάιναλ-4 θα κριθεί στον αγώνα του Παμβοχαϊκού με την Παναχαϊκή την Κυριακή.

Ο Παναθηναϊκός δεν έχει ελπίδα πρόκρισης με δύο ήττες σε ισάριθμους αγώνες αλλά η βελτιωμένη απόδοση του σε σχέση με τον αγώνα της Παρασκευής απέναντι στην Παναχαϊκή έστειλε νότα αισιοδοξίας και τόνωση ηθικού για τη δύσκολη συνέχεια.

Ο Παμβοχαϊκός ήταν σαφώς πιο έτοιμος σαν ομάδα αλλά ήταν και πολύ νευρικός. Είχε διαγώνιο τον Παλέντζα και υπεροχή στο σερβίς.

Ο Παναθηναϊκός αγωνίστηκε με βασικό ακραίο τον Χαράλαμπο Ανδρεόπουλο. Ο Αμερικανός Έρικ Ενσινγκ που εφτασε μόλις χθες στην Ελλάδα ακολούθησε την αποστολή και έμεινε στον πάγκο για λόγους προσαρμογής.

Στο 1ο σετ ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πολύ καλά και πήρε προβάδισμα 10-5. Οι διαιτητές χρέωσαν φιλέ στον Πανταλέων ο οποίος εκνευρίστηκε με την Κυριοπούλου και αργότερα με τον Βουδούρη, διαμαρτυρήθηκε και αποβλήθηκε από το σετ. Παρόλα αυτά ο Παναθηναϊκός κράτησε το +4 μέχρι το 2ο τεχνικό τάιμ αουτ, αλλά ο Παμβοχαϊκός προσπέρασε 18-17 και πήρε το σετ δύσκολα με 26-24.