Δευτέρα, 27 Μαΐου 2019
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Gazzetta]: Πάλεψε ο Φοίνικας, αλλά άλλη κλάση ο Ολυμπιακός…
[Gazzetta]: Πάλεψε ο Φοίνικας, αλλά άλλη κλάση ο Ολυμπιακός…

Μια ανάσα-νίκη από τον τελικό του πρωταθλήματος βρίσκεται ο Ολυμπιακός με τους Πειραιώτες να επικρατούν του μαχητικού Φοίνικα με 3-1 και να κάνουν το 2-0 στις νίκες.

Μετά τον ΠΑΟΚ και ο Ολυμπιακός βρίσκεται μία νίκη μακριά από την πρόκριση στον τελικό του πρωταθλήματος. Οι Πειραιώτες υποδέχθηκαν τον μαχητικότατο Φοίνικα Σύρου, επικράτησαν με 3-1 (29-27, 25-15, 20-25, 25-18), έκαναν το 2-0 και την Μεγάλη Τρίτη θα προσπαθήσουν στην Ερμούπολη να τελειώσουν την υπόθεση πρόκριση παίρνοντας και την τρίτη νίκη που χρειάζονται.

Από την άλλη οι νησιώτες στα δύο από τα τέσσερα σετ πάλεψαν και με το παραπάνω. Έχασαν το πρώτο σε λεπτομέρειες, στο δεύτερο οι αντίπαλοί τους, τους έκαναν πλάκα, αλλά επέστρεψαν και μείωσαν και αυτό είναι το μόνο που θα πρέπει να κρατήσουν από τον συγκεκριμένο αγώνα.

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή και το πρώτο σετ. Ένα σετ γεμάτο συγκινήσεις το οποίο ήταν ένα από τα καλύτερα που έχουμε δει συνολικά ως τώρα στο πρωτάθλημα. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο ως το τέλος και η μεγαλύτερη διαφορά που κατάφεραν να πάρουν τόσο οι γηπεδούχοι, όσο και οι φιλοξενούμενοι ήταν δύο πόντοι και κανείς δεν μπορούσε να ξεφύγει παραπάνω και να το κατακτήσει. Στο 27-27 και αφού οι Συριανοί είχαν χάσει πολλά σετ-μπολ, ένας άσος του Πετρέα και μια λάθος επίθεση του Παπαδόπουλου έκαναν το 1-0 για τον Ολυμπιακό.