Σάββατο, 22 Σεπτεμβρίου 2018
21 °C 1 kmh
21 °C 2 kmh
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Gazzetta]: Όταν ο rookie Κόμπι έκανε 4 airballs σε 5 λεπτά! (vid)
[Gazzetta]: Όταν ο rookie Κόμπι έκανε 4 airballs σε 5 λεπτά! (vid)

Στο Game 5 των playoffs του 1997 των Λέικερς με τους Τζαζ, ο rookie Κόμπι Μπράιαντ έκανε 4 airballs μέσα σε 5 λεπτά και οι «λιμνάνθρωποι» έχαναν το ματς στην παράταση.

«Έχασα πάνω από 9000 σουτ στην καριέρα μου. Έχασα σχεδόν 300 ματς. Πήρα 26 φορές το τελευταίο σουτ και το έχασα. Απέτυχα ξανά και ξανά στην ζωή μου. Και αυτός είναι ο λόγος για τον οποίο πέτυχα», είχε πει στο παρελθόν ο σπουδαίος Μάικλ Τζόρνταν.

Λόγια που θα πρέπει να βάλει ο καθένας στο μυαλό του και να μην τα παρατά ποτέ.

Ο Κόμπι Μπράιαντ μπορεί να έχει τελειώσει την καριέρα του και να θεωρείται ως ένας εκ των κορυφαίων όλων των εποχών, όμως δεν σημαίνει πως δεν είχε τις δύσκολες στιγμές του στο παρκέ.

Το NBA Buzz θυμήθηκε ένα βράδυ που ο «Black Mamba» (συνήθιζε να μιλά όταν η μπάλα «έκαιγε») θέλει να ξεχάσει.

Το 1997 ο Kόμπι ήταν rookie και οι Λέικερς έπαιζαν με τους Τζαζ στο Game 5 των playoffs.

Με το σκορ στο 89-89, ο σπουδαιότερος παίκτης στην ιστορία των «λιμνανθρώπων» (το παραδέχθηκε και ο Μάτζικ Τζόνσον) παίρνει την τελευταία επίθεση και κάνει airball. Στην παράταση συνεχίζει να μην βρίσκει στόχο, καθώς κάνει άλλα τρία airballs (αν ευστοχούσε στην τελευταία προσπάθεια, θα ισοφάριζε και οι Λέικερς είχαν την ευκαιρία να παίξουν 2η παράταση).