Κυριακή, 22 Σεπτεμβρίου 2019
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Gazzetta]: Ολλανδία-Ελλάδα 3-0: Πάλεψαν αλλά δεν τα κατάφεραν
[Gazzetta]: Ολλανδία-Ελλάδα 3-0: Πάλεψαν αλλά δεν τα κατάφεραν

Παρά την μεγάλη προσπάθεια, η Εθνική δεν κατάφερε να πετύχει το θαύμα χάνοντας από την Ολλανδία και μένοντας εκτός προημιτελικών του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Με ψηλά το κεφάλι αποχαιτρέτησε η εθνική ομάδα βολεϊ γυναικών της Ελλάδος το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα μπορεί να ηττήθηκε 3-0 σετ (25-21, 25-23, 25-12) από την Ολλανδία στον αγώνα της φάσης των «16» στην «Papp Laszlo Sportarena» της Βουδαπέστης, αλλά έδειξε ότι είναι θέμα χρόνου και εμπειρίας προκειμένου να μπορεί να παίρνει τα αποτελέσματα που θέλει σε μεγάλες διοργανώσεις.

Η ομάδα του Ναράνχο πίεσε τον αντίπαλό της στο αδύναμο του σημείο (υποδοχή), έπαιξε άμυνα και αν έλλειπαν τα πολλά λάθη στο πρώτο σετ (8-2) και κάποιες κακές στιγμές στο δεύτερο, θα μπορούσε να διεκδικήσει κάτι παραπάνω (σετ) από το ματς. Κορυφαία σκόρερ για την Εθνική η Βασιλαντωνάκη (17π.), ενώ στο δεύτερο σετ ανέβηκε η Στράντζαλη (13π.), Για την Ολλανδία πολύ καλή δουλειά έκανε η πασαδόρος Μπονγκαέρτς η οποία ανέδειξε τέσσερις συμπαίκτριες της με διψήφιο αριθμό πόντων (Μπούις 14, Ντε Κρούιφ 12, Μπέλιεν 11, Σλούτσες 11).

Το πρώτο σετ ξεκίνησε ιδανικά για την Εθνική. Με τρέξιμο και άμυνες, την Βασιλαντωνάκη (10π. με 9/15 επ.) να μην κόβεται και με τακτικό σερβίς, η ομάδα του Ναράνχο βρέθηκε να προηγείται με 16-15 και να δείχνει ότι μπορεί να κοιτάξει στα μάτια την Ολλανδία. Σε εκείνο το σημείο του αγώνα οι Ολλανδέζες έβαλαν στο σημάδι την Βλαχάκη (2 συνεχόμενα λάθη) στην υποδοχή και σε συνδυασμό με έναν τυχερό πόντο έγραψαν σερί 5-0 για να πάνε το σετ στο 20-16 και να αυξήσουν την διαφορά ακόμη και στο +5 (23-18).