Πέμπτη, 20 Ιουνίου 2019
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Gazzetta]: Ολλανδία – Αγγλία 3-1: Ανατροπή και τελικός! (vid)
[Gazzetta]: Ολλανδία – Αγγλία 3-1: Ανατροπή και τελικός! (vid)

Η Ολλανδία έκανε την ανατροπή στην παράταση, κέρδισε με 3-1 την Αγγλία και θα αντιμετωπίσει την Πορτογαλία στον τελικό του Nations League.

Η Πορτογαλία περίμενε τον αντίπαλό της στον πρώτο τελικό του Nations League στην ιστορία και αυτή θα είναι η Ολλανδία. Η ομάδα του Κούμαν ήταν κακή στο πρώτο μέρος, καλύτερη στο δεύτερο, όμως έπρεπε να ακυρωθεί ένα γκολ του Λίνγκαρντ για οφσάιντ με τη βοήθεια του VAR και να έρθουν δύο «δώρα» της αγγλικής άμυνας για να έρθει το τελικό 3-1 για τους Οράνιε.

ΜΕ ΠΕΝΑΛΤΙ Η ΑΓΓΛΙΑ

Το ματς είχε καλό ρυθμό στο ξεκίνημα του, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είχε και φάσεις. Ενα σουτ του Μπεργκβάιν, το οποίο μπλόκαρε ο Πίκφορντ, ήταν ό,τι καλύτερο υπήρχε στο πρώτο 10λεπτο, με τους Ολλανδούς να έχουν την ευκαιρία για κάτι καλό στο 12′, στην αντεπίθεση, αλλά ο Ντεπάι έκανε λάθος επιλογή… Μικρό το κακό, όμως, μπροστά στο λάθος που θα έκανε κάποια λεπτά μετά -και συγκεκριμένα στο 30′- ο Ντε Λιχτ. Σε μια φάση που έδειχνε να ελέγχει την την κατάσταση, ο 19χρονος στόπερ έχασε τον έλεγχο της μπάλας και στη συνέχεια ανέτρεψε τον Ράσφορντ, ο οποίος πρόλαβε να τσιμπήσει, δίνοντας πέναλτι στην Αγγλία.

Ενα πέναλτι που εκτέλεσε αυτός που το κέρδισε και άνοιξε το σκορ (0-1) στο 32′, βάζοντας μπροστά την ομάδα του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ.