Σάββατο, 14 Δεκεμβρίου 2019
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Gazzetta]: Ο Ολυμπιακός ήπιε… θάλασσα και «πνίγηκε»
[Gazzetta]: Ο Ολυμπιακός ήπιε… θάλασσα και «πνίγηκε»

Ο Κωνσταντίνος Μέλαγιες γράφει για όλα τα λάθη που έκαναν Κεμζούρα και παίκτες στο τελευταίο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα την ήττα από τη Μπάγερν.

Αν κι έχω αποδεχθεί την εξέλιξη της φετινής σεζόν, η ήττα στο Μόναχο με… χάλασε. Ο Ολυμπιακός για δύο δεκάλεπτα έπαιξε σαν σε συνέχεια από το παιχνίδι με την Ζαλγκίρις, όμως το μπάσκετ έχει τέσσερα δεκάλεπτα, όχι δύο.

Ακόμη κι έτσι οι «ερυθρόλευκοι» μπορούσαν να νικήσουν, αλλά στην τελευταία περίοδο έκαναν Κεμζούρα και παίκτες όλα τα λάθη μαζεμένα.

Άλλα λάθη έκαναν στο πρώτο δεκάλεπτο και τελείως διαφορετικά στο τελευταίο. Λάθη όμως…

Στην αρχή ξεκίνησαν με 7 λάθος πάσες που έδωσαν 13 πόντους στη Μπάγερν, αλλά επιτρέψτε μου να επικεντρωθώ σε αυτά που έκαναν στο τέλος.

Λάθος 1. Στην επίθεση έπαιζαν με το ρολόι από το ξεκίνημα του δεκαλέπτου. Σώνει και ντε να κάνουν επίθεση στα τελευταία 3-4 δευτερόλεπτα, χάνοντας νωρίτερα πολύ καλύτερες επιλογές. Επιλογές παρόμοιες με αυτές που τους είχαν στείλει στο +12. Ο Ολυμπιακός έχει χάσει την εμπιστοσύνη στον εαυτό του και σκέφτεται περισσότερο αρνητικά (το σενάριο της ήττας) παρά το θετικό (το σενάριο της νίκης).

Λάθος 2. Τραγικά τάιμ άουτ. Η Μπάγερν είχε επιβληθεί πλήρως στο παρκέ. Οι παίκτες πελαγοδρομούσαν και το 55-67 του 31′ έπρεπε να γίνει 65-69 στο 35′ για να πάρει τάιμ άουτ ο coach.