11 °C 2 kmh
10 °C 5 kmh
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Gazzetta]: Νίκησε Χάλκμπανκ και ελπίζει στο θαύμα ο ΠΑΟΚ
[Gazzetta]: Νίκησε Χάλκμπανκ και ελπίζει στο θαύμα ο ΠΑΟΚ

Κάνοντας την καλύτερη ίσως εμφάνιση της χρονιάς ο ΠΑΟΚ πήρε νίκη γοήτρου και ουσίας με 3-1 σετ επί τους τουρκικής Χάλκμπανκ για την 5η αγωνιστική του Β΄ομίλου του Τσάμπιονς Λιγκ. Πρόκειται για την πρώτη νίκη του ΠΑΟΚ στον Β΄όμιλο που τον φέρνει στους 5 βαθμούς και υπό προϋποθέσεις έχει ελπίδες πρόκρισης ως τρίτη καλύτερη όλων των ομίλων.

Με τον Θάνο Τερζή βασικό πασαδόρο στη θέση του Ματίας Βάλκιερς που λόγω ενοχλήσεων στο γόνατο προστατεύθηκε και χωρίς τον τραυματία Αλεξάντερ Σαφράνοβιτς (πρίστηκε το γόνατο του την παραμονή του αγώνα και υποβλήθηκε σε αιματολογικές εξετάσεις) ο ΠΑΟΚ είχε πολύ ενέργεια σε σερβίς και επίθεση και μπήκε δυνατά στον αγώνα θέλοντας ξεκάθαρα να πάρει τη νίκη στην ελληνοτουρκική αναμέτρηση του Τσάμπιονς Λιγκ.

Αν και η Χάλκμπανκ ξεκίνησε με προβάδισμα που έφτασε μέχρι και το 11-7 από εκεί και πέρα η κατάσταση άλλαξε άρδην με το σερβίς του Τακουρίδη. Ο Ελληνας κεντρικός διέλυσε την υποδοχή της τουρκικής ομάδας και με συνολικό σερί 7-0 ο ΠΑΟΚ προσπέρασε εν μέσω αποθέωσης με 15-12. Πριν προλάβουν να συνέλθουν οι Τούρκοι οι παίκτες του ΠΑΟΚ οικοδόμησαν άλλο ένα σερί 5-0 με επιθέσεις Γκιόν και Τερζή, δύο εντυπωσιακά μπλοκ και ένα λάθος του Σούμπασι. Το σκορ έγινε 20-13 και ο Ουτσίκοφ έκανε το 1-0 σετ με επίθεση για το 25-16.