Σάββατο, 24 Αυγούστου 2019
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Gazzetta]: Μπεσίκτας – Παναθηναϊκός 2-2
[Gazzetta]: Μπεσίκτας – Παναθηναϊκός 2-2

Με τον Δώνη να πετυχαίνει δύο γκολ, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να επιστρέψει από το 2-0 του πρώτου μέρους και να δείξει άκρως ενθαρρυντική εικόνα στο δεύτερο, όπου δεν απειλήθηκε καθόλου και δημιούργησε ευκαιρίες!

Κάτι από Ντόκτορ Τζέκιλ και Μίστερ Χάιντ θύμισε σήμερα ο Παναθηναϊκός κόντρα στην Μπεσίκτας, καθώς στο πρώτο ημίχρονο δεν ήταν καλός, αλλά στο δεύτερο βελτιώθηκε άρδην και τελικά η φιλική του αναμέτρηση έληξε ισόπαλη 2-2. Βέβαια ας μην ξεχνάμε πως σε περίοδο προετοιμασίας «θέλεις» να κάνεις λάθη για να τα διορθώνεις και δεν πρέπει να … παρασύρεσαι από τα θετικά σου, αλλά το μεγαλύτερο, ίσως, αποψινό «κέρδος» του «τριφυλλιού» ήταν πως έδειξε.. χαρακτήρα. Πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με σκορ 2-0 κατά του, αλλά δεν τα παράτησε και «γύρισε» το ματς.
Η αρχική διάταξη των «πράσινων» ήταν 4-3-3. Ο Διούδης βρίσκονταν κάτω από τα γκολπόστ, οι Γιόχανσον, Κολοβέτσιος, Πούγγουρας, Ινσούα στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά, ο Δώνης «κόφτης», οι Κολοβός, Ζαχίντ εσωτερικοί, οι Χατζηθεοδωρίδης , Χατζηγιοβάνης στα άκρα και ο Μακέντα στην κορυφή της επίθεσης.
Οι «πράσινοι» καλούνται άμεσα να ξεχάσουν/σβήσουν ότι ρήμα θέλετε βάλτε, τα πρώτα 15 λεπτά της αναμέτρησης, όπου και δεν λειτούργησε τίποτα σωστά. Οχι τόσο επειδή οι γηπεδούχοι σε αυτό το διάστημα σημείωσαν ένα γκολ (με τον Ερντέμ στο 11′) και είχαν δοκάρι (με τον Ουμούτ στο 4′), αλλά επειδή α) δεν κρατούσαν μπάλα β) υπήρχαν μεγάλες αποστάσεις στις γραμμές τους και γ) δέχονταν πίεση κυρίως από τα δεξιά.