Πέμπτη, 12 Δεκεμβρίου 2019
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Gazzetta]: Μπαρτσελόνα – Μακάμπι Τελ Αβίβ 96-73: Τη «διέλυσε» σε 16 λεπτά
[Gazzetta]: Μπαρτσελόνα – Μακάμπι Τελ Αβίβ 96-73: Τη «διέλυσε» σε 16 λεπτά

Η Μπαρτσελόνα… απογειώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο και συνέτριψε τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στη Βαρκελώνη με 96-73 . Νταμπλ-νταμπλ για τον Νίκολα Μίροτιτς και 43-20 το επιμέρους σκορ στα τελευταία 16′.

Η Μπαρτσελόνα δεν βρήκε ρυθμό στην επίθεση, ενώ η Μακάμπι Τελ Αβίβ από πολύ νωρίς κλήθηκε να κάνει διαχείριση λόγω φάουλ. Συνολικά στην πρώτη περίοδο είχε 12 ομαδικά, γεγονός που έδωσε τη δυνατότητα στους γηπεδούχους να βρουν πόντους από τη γραμμή των βολών (σ. σ. 13/20 στο πρώτο μέρος). Συνολικά οι δύο ομάδες είχαν 12/33 σουτ στην πρώτη περίοδο η οποία έκλεισε με σκορ 21-18.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν πιο συναρπαστικό. Η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε με 24-18, για να ακολουθήσει ένα εντυπωσιακό σερί από τη Μακάμπι με ηγέτη τον Ντιμπαρτολομέο και 6/6 προσπάθειες τριών πόντων. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου προηγήθηκε με 24-30 (12:30). Εκεί η Μπαρτσελόνα πήρε πόντους από Μίροτιτς και Τόμιτς (36-36, 16’). Η Μακάμπι δεν έχασε την ψυχραιμία της και στο τέλος του ημιχρόνου προηγήθηκε με 43-46.

Στα διαδοχικά τρίποντα του Μίροτιτς στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, η Μακάμπι απάντησε με σωστή κυκλοφορία μπάλας και εκτέλεση από κοντινή απόσταση (53-53, 24’). Ακολούθησε ένα τρομερό τρίλεπτο για την Μπαρτσελόνα. Στην εξίσωση του αγώνα μπήκε ο Κόρι Χίγκινς, Αμπρίνες και Ντιλέινι έδωσαν το μακρινό σουτ και οι γηπεδούχοι έτρεξαν επιμέρους σκορ 16-4 και προηγήθηκαν με 69-57 μετά την είσοδο στο τελευταίο δίλεπτο της περιόδου.