Τρίτη, 6 Δεκεμβρίου 2016
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Gazzetta]: Μπάμπεργκ – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 88-90
[Gazzetta]: Μπάμπεργκ – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 88-90

Η Μπάμπεργκ γύρισε από το -17 (30-47, 21’53″) ωστόσο ο Βιτάλι Φριντζόν σκόραρε στα τελευταία δευτερόλεπτα και χάρισε τη νίκη στην ΤΣΣΚΑ με 90-88 στην Brose Arena.

Η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την ολική επαναφορά απέναντι στην ΤΣΣΚΑ του εκπληκτικού Μίλος Τεόντοσιτς, ο οποίος σκόραρε όλους τους πόντους της ομάδας του από το 71-74 ως το 83-86! Από την άλλη πλευρά, η Μπάμπεργκ έχασε ακόμα ένα παιχνίδι στις λεπτομέρειες κι έμεινε με την… προσπάθεια.

Ο αγώνας

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στην Brose Arena, εκεί όπου ο Νικολό Μέλι ηγήθηκε επιθετικά της Μπάμπεργκ ισοφαρίζοντας σε 10-10 στο 6’10″ κι έχοντας 5 πόντους με 1/1 δίπ., 1/1 τρίπ. σε αυτό το διάστημα. Η ΤΣΣΚΑ έκλεισε το δεκάλεπτο στο υπέρ της 16-17 ενώ ο Χριάπα έστειλε τη διαφορά στο +8 (16-24, 11’16″). Τα back2back τρίποντα των Ζήση, Μέλι έκαναν το 30-34 ωστόσο η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 30-41, με 2/2 βολές του Αντόνοφ.

Το σερί για την ΤΣΣΚΑ έφτασε στο 13-0 όταν ο Τεόντοσιτς έκανε το 30-47 στις αρχές του β’ ημιχρόνου όμως η Μπάμπεργκ βρήκε ρυθμό στην επίθεση μέσα από την πιεστική της άμυνα και μείωσε σε 58-60 με τον Ραντόσεβιτς, λίγο πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου! Η..