21 °C 0 kmh
20 °C 11 kmh
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Gazzetta]: Μπαϊρόιτ – ΠΑΟΚ 66-65
[Gazzetta]: Μπαϊρόιτ – ΠΑΟΚ 66-65

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε με 66-65 από την Μπαϊρόιτ στον τελικό του τουρνουά που διοργάνωσε η γερμανική ομάδα πληρώνοντας τα λάθη του στα τελευταία τρία λεπτά του αγώνα. Συνολικά όμως η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έδειξε ότι είναι σε καλή αγωνιστική κατάσταση.

Η ελληνική ομάδα αγωνίστηκε χωρίς τον Όουεν Κλάσεν (σ. σ. υπέστη διάστρεμμα στον χθεσινό αγώνα με την Μπαμπεργκ) γεγονός που ανάγκασε τον Ηλία Παπαθεοδώρου να χρησιμοποιήσει κυρίως χαμηλά σχήματα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ στηρίχθηκε στη ευστοχία του έξω από τα 6.75 καθώς Λίνος Χρυσικόπουλος και Κέβιν Ντίλαρντ σημείωσαν τρία και δύο τρίποντα, αντίστοιχα. Συνολικά ο ΠΑΟΚ ευστόχησε σε πέντε προσπάθειες και στο τέλος της πρώτης περιόδου το σκορ ήταν 21-23 υπέρ της ελληνικής ομάδας. Οι λεπτές ισορροπίες διατηρήθηκαν και στη δεύτερη περίοδο. Η Μπαϊρόιτ στηρίχθηκε στην επιθετική δεινότητα του Γκέιμπ Γιορκ, ο ΠΑΟΚ είχε πολυφωνία στην επίθεση παίρνοντας πολλά από τον Βαγγέλη Μαργαρίτη (σ. σ. στο χαμηλό σχήμα του Δικεφάλου χρησιμοποιήθηκε στη θέση «5») προηγήθηκε με 31-35 (18’) και διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος (37-39) του ημιχρόνου.

«Κλειστό» ήταν και το δεύτερο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ (41-41 στο 22’ και 49-48 στο 25’).