21 °C 1 kmh
21 °C 2 kmh
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Gazzetta]: Μπάγερ Λεβερκούζεν – Μπάγερν Μονάχου 2-6
[Gazzetta]: Μπάγερ Λεβερκούζεν – Μπάγερν Μονάχου 2-6

Η Μπάγερν Μονάχου έδειξε στην Λεβερκούζεν ποιος είναι αφεντικό όταν παίζεται κούπα και με το εντυπωσιακό 2-6 πέρασε στον τελικό του Κυπέλλου.

Η μοναδική ομάδα που μπορεί να κάνει τρεμπλ στην Ευρώπη, συνεχίζει τον δρόμο της προς αυτή την κατεύθυνση. Οι Βαυαροί ήταν κλάση πάνω από την Λεβερκούζεν (ο Παναγιώτης Ρέτσος ήταν βασικός και έγινε αλλαγή στο ημίχρονο), την οποία ταπείνωσαν στην έδρα τους και τσέκαραν το εισιτήριο για τον τελικό του Κυπέλλου Γερμανίας. Με αριστερό του του Χάβι Μαρτίνεθ (4′) και πλασέ του Λεβαντόβσκι μετά τη σέντρα του Ριμπερί (9′) οι φιλοξενούμενοι πήγαν σε ένα γρήγορο 0-2 και παρότι η ομάδα του Χάικο Χέρλιχ μείωσε με την κεφαλιά του Λαρς Μπέντερ (16′) και το ημίχρονο τελείωσε με 1-2, το party συνεχίστηκε στην επανάληψη.

Στο 52′ ο Τόμας Μίλερ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 1-3 και στο 61′ ο Τιάγκο Αλκάνταρα με ωραία κίνηση μέσα στην περιοχή και σουτ στη γωνία έκανε το 1-4. Στο 64′ ο Μίλερ βρήκε την μπάλα μετά το σουτ του Ρόμπεν και αφού δεν ήταν οφσάιντ έγραψε το 1-5 για να μειώσει με εξαιρετικό φάουλ στο 72′ ο Λέον Μπέιλι, που στο ημίχρονο είχε πάρει τη θέση του Ρέτσου (2-5). Το τελικό 2-6 για την Μπάγερν διαμόρφωσε ο Μίλερ ολοκληρώνοντας το χατ-τρικ και τον θρίαμβο για την Μπάγερν.