17 °C 3 kmh
19 °C 0 kmh
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Gazzetta]: LIVE Ήφαιστος Λήμνου – Πανιώνιος
[Gazzetta]: LIVE Ήφαιστος Λήμνου – Πανιώνιος

Ο Ήφαιστος πανηγυρίζει την πρώτη νίκη της ιστορίας του στην Basket League καθώς επικράτησε εύκολα του Πανιωνίου με 86-64 στο κλειστό της Λήμνου. Εξαιρετικοί οι Φρεϊμάνις και Σμιθ.

Ντέρμπι; Ποιο ντέρμπι; Ο Ήφαιστος Λήμνου όχι μόνο δεν ένιωσε την ανάσα του Πανιωνίου, αλλά μετέτρεψε το παιχνίδι για την 2η αγωνιστική της Basket League σε παράσταση για έναν ρόλο. Το τελικό 86-64 αποτυπώνει στο έπακρον την κυριαρχία των γηπεδούχων, οι οποίοι σημείωσαν την πρώτη νίκη της ιστορία τους στην μεγάλη κατηγορία.

Ουσιαστικά τα πάντα κρίθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο όπου η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου πάτησε το πόδι στο γκάζι και με ένα επιμέρους 45-26 κατάφερε να ανοίξει την «ψαλίδα» της διαφοράς και να φτάσει στην εύκολη -όπως αποδείχθηκε- επικράτησε.

Ο Φρεϊμάνι με 19 πόντους και 7/10 εντός παιδιάς ήταν ο καλύτερος των νικητών, ενώ τον ακολούθησαν οι Τζέρι Σμιθ (16π., 4/7τρ.) και Ταϊρόν Μπρέιζελτον (14π., 7ασ.) Για λογαριασμό του Πανιωνίου από 14 πόντους σημείωσαν οι Μπέρι και Σίνγκλερ.

Το ματς

Ένα από τα χαρακτηριστικά του πρώτου ημιχρόνου ήταν η κυριαρχία των… ξένων και για τις δύο ομάδες. Από τον γηπεδούχο Ήφαιστο οι Μπρέιζελτον (8π.), Σμιθ (8π.), Φρεϊμάνις (7π.), Έβανς (6π.), Ουίγκινς (6π.), Γκότσερ (3π.) είχαν πετύχει τους 37 από τους 41 πόντους της ομάδας τους, ενώ από τον Πανιώνιο οι Μπράουν (11π.), Μπέρι (7π.), Σίνγκλερ (7π.), Χάρις (6π.), Τέιλορ (2π.) τους 33 από τους 38 πόντους! Το ματς ήταν ντέρμπι σε αυτό το διάστημα ενώ στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ήφαιστος διατηρούσε διαφορά πέντε πόντων (29-25 στο στο 12′) ενώ έφτασε και στο +9 (34-25) στο 14′.