21 °C 1 kmh
21 °C 2 kmh
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Gazzetta]: Λεβάντε – Μπαρτσελόνα 5-4
[Gazzetta]: Λεβάντε – Μπαρτσελόνα 5-4

Σοκ για τη Μπαρτσελόνα, δέος για τη Λεβάντε! Η Μπαρτσελόνα διασύρθηκε με 5-4 από τους Βαλενθιάνους και είπε… αντίο στο τρελό αήττητό της!

Το… φινάλε για τη Μπαρτσελόνα αποδείχθηκε εφιαλτικό! Ο Βαλβέρδε άφησε για δεύτερη φορά στη σεζόν εκτός ομάδας τον Λιονέλ Μέσι και το πλήρωσε με τον χειρότερο τρόπο! Οι Καταλανοί διασύρθηκαν με 5-4 από τη Λεβάντε κι έχασαν το εντυπωσιακό αήττητο που κρατούσε από τον Απρίλη του 2017 (43 ματς χωρίς ήττα). Ο Αργεντίνος μπορεί να κατέκτησε από σήμερα το Χρυσό Παπούτσι, αλλά δεν ήταν στη Βαλένθια για να βοηθήσει την ομάδα του να ανατρέψει την κατάσταση. Η Λεβάντε βρέθηκε να προηγείται με 5-1, η Μπάρτσα προσπάθησε για την ολική επαναφορά, αλλά τα γκολ του Κουτίνιο δεν ήταν αρκετά. Χρειάστηκε να γυρίσουμε… 15 χρόνια πίσω για να βρούμε ακόμα μια πεντάρα εις βάρος των νταμπλούχων Ισπανίας (3/12/2003, 5-1 από τη Μάλαγα)

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς, πίεσαν τους φιλοξενούμενους και μόλις στο 9′ από ασίστ του Μοράλες ο Μπόατενγκ πέτυχε το 1-0. Μίνα και Βερμάελεν ήταν… τρομερά αργοί, η συνεργασία τους κάκιστη και στο 30ο λεπτό ήρθε το δεύτερο χτύπημα, όταν ο Μπόατενγκ σημείωσε το 2-0. Ο Βερμάελεν αποχώρησε λόγω τραυματισμού, ο Πικέ πέρασε στο ματς, αλλά το κενό στα μετόπισθεν δεν καλύφθηκε! Το μόνο θετικό που κράτησε ο Βαλβέρδε από το α’ μέρος ήταν το γκολ του Κουτίνιο στο 38′, με τον Βραζιλιάνο να μειώνει με σουτ έξω από την περιοχή (βρήκε σε σώματα)

Το ξεκίνημα του β’ μέρους ήταν τραγικό, εφιαλτικό για τους Καταλανούς, οι οποίοι σε δέκα λεπτά δέχθηκαν τρία γκολ (!).