21 °C 1 kmh
21 °C 2 kmh
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Gazzetta]: Λέστερ – Λίβερπουλ 1-2 (vids)
[Gazzetta]: Λέστερ – Λίβερπουλ 1-2 (vids)

Από την άνεση του πρώτου ημιχρόνου, στα πολλά λάθη, την κούραση και την καθίζηση, που όμως δεν κόστισε ακριβά… Η Λίβερπουλ έφτασε στο 4×4 στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος για πρώτη φορά από το 1990, επικρατώντας 2-1 της Λέστερ εκτός έδρας, με αρκετό άγχος και τον Άλισον να κάνει τρομερή γκέλα!

Η αποστολή της διατήρησης του απόλυτου, από την έναρξη της αναμέτρησης στο ηλιόλουστο Λέστερ, έδειξε ότι θα ολοκληρωνόταν με επιτυχία. Ευθύς εξ αρχής οι «κόκκινοι» έφτασαν κοντά στο γκολ με τους Φιρμίνο και Σαλάχ ν’ αστοχούν εξ επαφής, για να έρθει ο Μανέ στο 10ο λεπτό από γύρισμα του Ρόμπερτσον από αριστερά μέσα στην περιοχή να γράψει το 1-0 με δυνατό αριστερό σουτ. Το πρώτο 20λεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στους «κόκκινους» που έμοιαζαν να είναι τρεις ταχύτητες πάνω από τους αντιπάλους τους και να βρίσκονται παντού στο γήπεδο, μέχρι να αφυπνιστεί η ομάδα του Πιέλ. Ισορρόπησε κάπως την κατάσταση μόλις οι Μάντισον, Εντιντί και Γκεζάλ πήραν τη μπάλα στα πόδια τους, ο χώρος δράσης των «κόκκινων» περιορίστηκε, χάθηκε μεγάλη ευκαιρία στο 23′ με τον Άλισον ν’ αποκρούει το ξαφνικό διαγώνιο σουτ του Γκρέι, όμως στο 45′ ήρθε και το δεύτερο τέρμα της Λίβερπουλ. Από την 80η ασίστ του Μίλνερ στην Πρέμιερ Λιγκ, ο Φιρμίνο με κεφαλιά έγραψε το 2-0 του πρώτου μέρους.