18 °C 10 kmh
17 °C 2 kmh
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Gazzetta]: Λαύριο – Ντνίπρο 82-73 (pics)
[Gazzetta]: Λαύριο – Ντνίπρο 82-73 (pics)

Το Λαύριο πανηγύρισε την πρώτη ευρωπαϊκή νίκη της ιστορίας του, επικρατώντας της Ντνίπρο με 82-73 στο παιχνίδι όπου ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος πέτυχε το καθοριστικό τρίποντο στο τελευταίο λεπτό.

Η ομάδα της ανατολικής Αττικής επιβλήθηκε των Ουκρανών στο πλαίσιο της α’ προκριματικής φάσης του FIBA Europe Cup και πλέον θα ταξιδέψει στην έδρα της Ντνίπρο (26/9, 19:00) με… κάβα το +9 στο κλειστό της Λαυρεωτικής.

Ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος τελείωσε το ματς με 15 πόντους (3/5 δίποντα, 3/8 τρίποντα), 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 λάθος στα 33:26 που έμεινε στο παρκέ, σκοράροντας πίσω από τα 6μ.75 στα 48″ για το φινάλε ενώ η Ουκρανοί έκαναν την τελευταία προσπάθεια να γυρίσουν το ματς! Σπουδαία εμφάνιση και από τους Ντορόν Λαμπ (16π.), Μίλαν Μιλόσεβιτς (12π., 7ριμπ., 3ασ.) ενώ ο Ολεκσάντρ Μίσουλα (23π.) πήγε να κάνει τη ζημιά στο Λαύριο.

Ο αγώνας

Το Λαύριο άρχισε τον αγώνα κόντρα στην Ντνίπρο με βασικούς τους Κουζέλογλου, Κακλαμανάκη, Χαραλαμπόπουλο, Λαμπ και Νίξον ο οποίος πέτυχε τους πρώτους ιστορικούς πόντους της ομάδας της ανατολικής Αττικής στην Ευρώπη, ισοφαρίζοντας σε 3-3 με τρίποντο. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με +8 όταν ο Τιμοφεγιένκο έκανε το 4-12 (4’04″) ωστόσο το Λαύριο αντέδρασε, ισοφάρισε αρχικώς σε 14-14 με το τρίποντο του Χαραλαμπόπουλου κι έκλεισε την πρώτη περίοδο στο υπέρ της 26-22.