12 °C 8 kmh
11 °C 8 kmh
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Gazzetta]: Κολοσσός-Άρης 61-72
[Gazzetta]: Κολοσσός-Άρης 61-72

Ο Άρης αναγεννήθηκε στη Ρόδο καθώς επικράτησε του Κολοσσού με 61-72 και πέτυχε τη δεύτερη νίκη του στο Πρωτάθλημα. Οι «κίτρινοι» έβαλαν όλα τα μεγάλα σουτ στην τελευταία περίοδο όπου έκαναν επιμέρους σκορ 14-25.

Ο Κολοσσός βγήκε νικητής από την… κακοποίηση του αθλήματος στο πρώτο ημίχρονο, κυρίως από την πλευρά του Άρη. Οι γηπεδούχοι είχαν πρόβλημα στο σετ παιχνίδι, ήταν απελπιστικά άστοχοι σε ελεύθερα σουτ τριών πόντων και μέσα από τους πόντους στο transition game προηγήθηκαν με 9-5 έπειτα από περίπου έξι αγωνιστικά λεπτά. Η αντίδραση του Άρη με το 0-8 σερί σε διάστημα δύο λεπτών αποδείχθηκε στιγμιαία καθώς στο τέλος του δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά στο σκορ με 16-15.

Με το PulseBet*, νιώθεις το παλμό του Live στοιχήματος όπως ποτέ ξανά– Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου ήταν ακόμη χειρότερη. Για την ακρίβεια είχε 3/16 σουτ, 5/9 βολές και τρία λάθη. Ο Κολοσσός πηγαίνοντας το παιχνίδι στο ένας εναντίον ενός και με τον νεοφερμένο Πίνκστον να κάνει τη διαφορά προηγήθηκε με 24-16 (14’). Είναι χαρακτηριστικό το γεγονός ότι χρειάστηκε να περάσουν πέντε λεπτά για να βρει καλάθι ο Αρης και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 34-26 με buzzer beater από τον Ντιγκς για τον Κολοσσό ο οποίος είχε 1/10 τρίποντα και οι «κίτρινοι» 1/9!

Ο Κολοσσός Ρόδου πάτησε σε διψήφια διαφορά (38-28) έπειτα από δύο λεπτά στο τρίτο δεκάλεπτο.