Πέμπτη, 19 Σεπτεμβρίου 2019
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Gazzetta]: Καναδάς-Αυστραλία 92-108: Φοβού τα… «Καγκουρό»
[Gazzetta]: Καναδάς-Αυστραλία 92-108: Φοβού τα… «Καγκουρό»

Η Αυστραλία ήταν σαρωτική στην τελευταία περίοδο και με ένα επιμέρους 32-15 (!) διέλυσε τον Καναδά με 108-92. Φοβερή εμφάνιση από Ντελαβεντόβα και Ίνγκλις!

Οι «boomers» φρόντισαν από το ξεκίνημα του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος να υπενθυμίσουν ότι είναι από τις ομάδες που έχουν μεγάλες βλέψεις σε αυτό το τουρνουά! Απέναντι στον Καναδά έκαναν επίδειξη δύναμης στο 4ο δεκάλεπτο και με το εντυπωσιακό 108-92 έκαναν… ενάμιση βήμα πρόκρισης στην επόμενη φάση!

Το 32-15 της τελευταίας περιόδου αποτυπώνει όλο το ματς! Και φυσικά δεν συγκρίνεται με τα όσα είχαν προηγηθεί στο 3ο δεκάλεπτο όταν ο Καναδάς έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ με αποτέλεσμα να προηγηθεί και με 65-59 στο 25′΄. Ο Μάθιου Ντελαβεντόβα με 24 πόντους και 6/10 τρίποντα ήταν ο παίκτης του ματς, ενώ είχε επίσης 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Βέβαια ο άνθρωπος… ορχήστρα για την Αυστραλία ήταν ο Τζο Ίνγκλις, ο οποίος τελείωσε το ματς έχοντας 13 πόντους, 10 ασίστ, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 1 τάπα και 3 λάθη!

Το ματς

Οι Αυστραλοί φρόντισαν να επιβάλουν από το ξεκίνημα του αγώνα τον ρυθμό τους και να αρχίζουν να «χτίζουν» μια διαφορά στο σκορ. Στο πρώτο επτάλεπτο είχαν ήδη διαφορά εννέα πόντων (9-18) με τον Κρις Γκούλντινγκ να ήταν εκείνος που οδηγούσε τους «boomers» μέχρι εκείνο το σημείο.