Παρασκευή, 9 Δεκεμβρίου 2016
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Gazzetta]: Ιντερ – Φιορεντίνα 4-2
[Gazzetta]: Ιντερ – Φιορεντίνα 4-2

Η Ιντερ έκανε τα πολύ εύκολα, δύσκολα αλλά νίκησε 4-2 στο Meazza την Φιορεντίνα των δέκα παικτών και πήρε ψυχολογία. Δύο γκολ ξανά ο Ικάρντι.

Η πρώτη νίκη της εποχής Στέφανο Πιόλι είναι γεγονός για την Ιντερ, η οποία διέλυσε στα πρώτα 19 λεπτά την Φιορεντίνα και παρότι στο τέλος ζορίστηκε από τους Viola, που έπαιξαν για ένα ημίχρονο με δέκα, αρχίζει να πιστεύει ότι μπορεί να κάνει νέα αρχή. Οι Nerazzurri εξαργύρωσαν το τρομερό ξεκίνημα, όμως έχουν μπροστά τους πολύ δρόμο για να δείξουν ότι έχουν αλλάξει αφού παραμένουν 8 βαθμούς μακριά από την πρώτη 3άδα. Κρίσιμη η κατάσταση στην Φιορεντίνα, λίγες μέρες μετά τα πανό των οπαδών σε βάρος του Πάουλο Σόουζα. Για 4ο σερί εντός έδρας ματς ο Ικάρντι πετυχαίνει dopietta.

Δεν άργησε να φανεί το πως θα πάει το παιχνίδι. Στο 3’ ο Ανσάλντι γύρισε από αριστερά, ο Ικάρντι διεκδίκησε την μπάλα η οποία κατέληξε στον Μπρόζοβιτς και ο Κροάτης με ωραίο πλασέ άνοιξε το σκορ (1-0).  Η κατάσταση στην άμυνα της Φιορεντίνα δεν ενέπνεε σιγουριά και αυτό φαινόταν. Στο 5’ ο Καντρέβα έφυγε στο ξέφωτο αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει και στο 8’ ήρθε η πρώτη φάση για τους Viola με το σουτ του Μπερναρντέσκι που έβγαλε ο Χαντάνοβιτς, όμως οι Nerazzurri σκόραραν ξανά.