Κυριακή, 19 Μαΐου 2019
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Gazzetta]: Ήφαιστος – Χολαργός 72-70
[Gazzetta]: Ήφαιστος – Χολαργός 72-70

Ο Ήφαιστος επικράτησε του Χολαργού με 72-70 σε ένα ματς με πολλές χαμένες βολές.

Ο Ήφαιστος «γύρισε» από το -13 και νίκησε τον Χολαργό με 72-70. Στο τελευταίο λεπτό οι δύο ομάδες διαγωνίζονταν σε άστοχες βολές.

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να θέλουν να τρέξουν, τον Χολαργό να μην παρασύρεται και αμφότερες τις ομάδες να έχουν χαμηλά ποσοστά ευστοχίας (12-8, 8′). Οι φιλοξενούμενοι με καλάθια των Χόκινς και Λοβ φρόντισαν όχι μόνο να μη χάσουν την επαφή τους με το σκορ, αλά να προσπεράσουν κιόλας (18-19, 14′). Στη συνέχεια Γιάνκοβιτς και Φιτσπάτρικ πήραν τα ηνία στην παραγωγικότητα της ομάδας τους (24-39, 19′) κι έτσι πήγαν στα αποδυτήρια στην ανάπαυλα προηγούμενοι στο σκορ.

Ο Ήφαιστος μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο με βιαστικές επιλογές. Μπορεί αν βρήκε κάποια καλάθια, αλλά ο Χολαργός με ευστοχία πίσω από τα 6.75 φρόντισε να παραμένει μπροστά στο σκορ με διψήφια διαφορά πόντων (37-49, 27′). Η πιεστική άμυνα του Σταμάτη άλλαξε την εικόνα των γηπεδούχων πλήρως κι έτσι μείωσαν σε 49-52 (30′).

Οι νησιώτες μετά από ώρα είχαν πάρει τον πλήρη έλεγχο του ρυθμού της αναμέτρησης και με τρίποντο του Φρεϊμάνις πέρασαν μπροστά με 54-52 (32′). Ο Χόκινς με 7 συνεχόμενους προσωπικούς πόντους πρόσφερε μία μικρή ηρεμία στην ομάδα του (58-59, 34′).